AcasăEvenimentSportVIDEO - Volei masculin: Unirea Dej - Știința Explorări 3-1 (meciul 2)

VIDEO – Volei masculin: Unirea Dej – Știința Explorări 3-1 (meciul 2)

Unirea Dej – Știința Explorări 3-1 (17, -21, 21, 17)

Unirea: Dascălu, Tofan, Cuk, Coasă, Didorciuc, Dincă, B. Rus (libero). A mai jucat: I. Dinu. Antrenori: Victor Lazăr și Tiberiu Szilagy.

Explorări: Moisa, Negrean, Socaciu, Cuciureanu, Țuțea, Suson, C. Tofan (libero). Au mai jucat: Răileanu, Păștean și Nagy. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Au arbitrat: Florin Dragomir și Mihai Coman. Observator FRV: Cornel Malaxia (toți din București).

2-3, 5-5, 8-6, 11-7, 16-11, 21-16, 25-17

Unirea Dej a câștigat azi, cu 3-1, și partida a doua cu Știința Explorări din disputa pentru locurile 5-6, după ce învinsese ieri cu 3-2. După un început de meci foarte slab, oaspeții și-au revenit în setul al doilea. Din păcate, în continuare băimărenii n-au mai putut ține ritmul cu adversarii și acum dejenii sunt principalii favoriți la ocuparea locului 5, conducând în acest moment cu scorul general de 2-0.

Marius Botea (antrenor princ. Știința Explorări): Cu excepția primului set în care nu am contat, în rest am ținut aproape de adversar. Cu puțină atenție din partea noastră în seturile 3 și 4, alta putea fi soarta meciului. Sperăm să câștigam următoarele două partide de pe teren propriu și să ducem disputa în decisiv.

Duelul dintre cele două formații pentru locurile 5-6, se desfășoară după sistemul, cel mai bun din cinci meciuri. Întâlnirea a treia și a patra, dacă va fi necesar, se vor disputa în Baia Mare, pe 17 și 18 aprilie. Un eventual meci decisiv, al 5-lea, ar urma să se desfășoare la Dej, în data de 24 aprilie.