AcasăEvenimentSportVIDEO - Volei masculin: Știința Explorări - Unirea Dej 0-3. Locul 6...

VIDEO – Volei masculin: Știința Explorări – Unirea Dej 0-3. Locul 6 pentru baimareni

Disputa dintre Știința Explorări si Unirea Dej, pentru locul 5, continuă in aceste momente în polivalenta băimăreană, de la scorul general de 2-0 pentru Unirea. Dejenii au câștigat primele două întâlniri, disputate pe teren propriu, cu 3-2 și 3-1 și mai au nevoie de un singur succes pentru a obține locul 5 (se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri).

In primul set Explorari Baia Mare a pierdut cu 17-25. Setul doi a fost adjudecat tot de Unirea Dej cu 25-22.

In setul III baimarenii au cedat cu 20-25.

Meciul este arbitrat de Florin Dragomir (București) și Paul Szabo-Alexi(Oradea). Observator FRV a fost desemnat Vasile Mășcășan (Târgu Mureș).

Explorări: Răileanu, Negrean, Păștean, Socaciu, Țuțea, Suson, C. Tofan (libero). Au mai jucat: Moisa, Cuciureanu, Veber, Nagy și Neamț. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Unirea: Dascălu, L. Tofan, Cuk, Coasă, Didorciuc, Dincă, B. Rus (libero). A mai jucat: I. Dinu. Antrenori; Victor Lazăr și Tiberiu Szilagy.

Întâlnirea pentru locul 5 dintre Unirea Dej și Știința Explorări s-a încheiat cu scorul general de 3-0 pentru dejeni, care au obținut dreptul de a juca în ediția viitoare a Challenge Cup.

După victoriile de pe teren propriu cu 3-2 și 3-1, Unirea a câștigat și meciul al treilea, jucat în deplasare, cu Știința Explorări adjudecându-și astfel locul 5, la finalul acestei ediții de campionat. Băimărenii au fost depășiți astăzi net de un adversar mult mai motivat și încheie sezonul pe poziția a 6-a, care le dă dreptul să joace în ediția următoare a Cupei Balcanice. (www.stiintaexplorari.ro)