AcasăEvenimentSportVIDEO: Victorie cu scandal pentru Lucescu în Danemarca. Chelsea, campioana Europei, ca...

Condusă de două ori pe terenul debutantei FC Nordsjelland, echipa Şahtior Doneţk s-a impus în cele din urmă cu 5-2 şi a trecut la conducerea Grupei E în contextul victoriei lui Juventus cu Chelsea.
Gazdele arenei Parken din Copenhaga au deschis surprinzător scorul în minutul 23 prin Nordstrand, dar Şahtior a egalat după doar două minute prin Adriano.
Reuşita brazilianului a generat un scandal monstru în rândul gazdelor, care l-au acuzat de nesportivitate pe atacantul lui Mircea Lucescu.

Ce s-a întâmplat mai precis? Totul a pornit după ce danezii au dat deliberat o minge în afara terenului, aşteptând ca cei de la Şahtior să le redea balonul inapoi cu fair-play. Numai că Adriano a urmarit mingea trimisă către portarul advers, de altfel un balon mort, l-a driblat pe acesta şi a trimis în poarta goală.
Danezii nu au acuzat şocul şi au mai trecut o dată la conducere prin Lorentzen în minutul 29, pentru ca Willian să stabilească scorul pauzei în minutul 44.
În partea secundă Şahtior a dominat jocul şi s-a desprins la 5-2 în urma reuşitelor lui Adriano, jucător care şi-a completat hattrick-ul şi Willian, autor al unei duble.

Şahtior a trecut la conducerea Grupei E, cu 10 puncte, şi are nevoie doar de un egal pentru calificarea în optimile Ligii Campionilor.
Mircea Lucescu a primit o mână de ajutor tocmai din Italia, ţară atât de dragă lui, unde Juventus Torino a administrat un aspru 3-0 campioanei Chelsea.
Quagliarella şi Vidal au marcat primele două goluri prin devieri norocoase, iar Giovinco a închis tabela în ultimul minut.
Şahtior şi Juventus se întâlnesc în meci direct la Doneţk în ultima etapă şi au nevoie de o remiză pentru a merge braţ la braţ în optimi, caz în care campioana Chelsea ar suferi o ruşinoasă eliminare.