AcasăEvenimentSportVIDEO: Liga Campionilor. Șahtior a înscris cele mai frumoase goluri ale serii,...

Şahtior Donţk şi Borussia Dortmund au oferit un meci senzaţional pe „Donbass Arena“, în Ucraina, eclipsând Real Madrid – Manchester United în care englezii s-au baricadat în jumătatea lor.
Şahtior Doneţk – Borussia Dortmund s-a încheiat 2-2, nemţii sunt favoriţi la calificare, însă totul se va decide în retur, la 5 martie.
Cu Raţ titular şi integralist la Şahtior, ucrainenii au deschis scorul în minutul 31, când croatul Dario Srna a transformat în gol o lovitură liberă executată fantastic.
Din păcate pentru gazde, avantajul lor n-a rezistat decât zece minute. Omul numărul al celor de la Dortmund, Lewandowski, a profitat de un moment ridicol în apărarea Şahtiorului şi a egalat (41).
După pauză, echipa pregătită de Mircea Lucescu a făcut 2-1 cu un alt gol fabulos, înscris de brazilianul Douglas Costa pe care „Il Luce“ a avut inspiraţia să-l arunce în luptă în minutul 62. Sud-americanul a primit o pasă de 40 de metri, a profitat de eroarea de marcaj a lui Hummels şi a înscris cu un voleu senzaţional (68).
Dortmund nu s-a mulţumit cu o înfrângere la limită, în speranţa că va obţine calificarea în retur, iar curajul nemţilor a fost răsplătit pe final de meci. O nouă gafă în defensiva Şahtiorului după un corner, iar Hummels a catapultat balonul în poartă pentru 2-2 (87).

Mircea Lucescu, antrenorul lui Sahtior Donetk, este furios dupa remiza cu Borussia Dortmund, din Liga Campionilor.

Tehnicianul roman sustine ca formatia lui se putea impune in fata nemtilor, primid cele doua goluri pe doua mari greseli defensive.
„E pacat ca totul s-a terminat in felul asta. Primul gol l-am primit dupa ce Chygrynskiy si Fernandinho au alunecat, Lewandowski neavand de facut altceva decat sa inscrie. La al doilea gol nu trebuia sa respingem in corner pentru ca nemtii sunt buni la fazele fixe. In plus, a lipsit marcajul la Hummels, care a marcat, iar Pyatov a ramas fixat pe linia portii. Dupa doua greseli mari comise de noi scorul a fost egal.
Aceste erori vin pe fondul lipsei de meciuri oficiale. Acum trebuie sa lucram pentru a pregati partida retur, ar fi foarte pacat sa nu trecem de Borussia Dortmund si sa nu mergem mai departe in Liga Campionilor”, a spus Lucescu.
Totusi, romanul a fost fair-play, admitand ca rezultatul final a fost unul echitabil.
„Cred ca rezultatul final a reflectat realitatea din teren.”