AcasăEvenimentSportVIDEO - Fotbal. Liga a IV-a. Seria Sud. Spicul Ardusat este noul...

VIDEO – Fotbal. Liga a IV-a. Seria Sud. Spicul Ardusat este noul lider

asten xela tauti – cs seini actualmm de actualmm

Pentru astazi ActualMM.ro va prezinta rezumatul video al jocului de la Tautii Magheraus. Fata in fata au fost fotbalistii de la Xela Asten si cei de la CS Seini. Meciul a inceput cu un moment de reculegere in memoria celui care a fost observator AJF Maramures, Gheorghe Cagula. A decedat in aceasta saptamana si a fost inmormantat in cursul zilei de astazi 5 mai 2012. Dumnezeu sa il ierte!

Ambele echipe au avut ocazii de a marca, cu un plus pentru oaspeti, care au ratat de doua ori in repriza secunda din situatia de unu la unu cu portarul advers. In minutul 90, unul dintre jucatorii oaspetilor primeste cartonasul rosu pentru proteste la adresa arbitrajului. Cand toata lumea credea ca meciul se va termina egal, unul dintre seineni profita de o iesire total aiurea a portarului gazda si trimite mingea in poarta goala. Asadar cele trei puncte merg direct in visteria celor din Seini.

Intr-un alt meci, Spicul Ardusat (locul 2 inaintea meciului) a jucat in deplasare la Targu Lapus. Au castigat fara prea mari problem si trecut pe primul loc al clasamentului. Ei au profitat de faptul ca Progresul Somcuta Mare joaca doar maine, intr-o deplasare extreme de grea: Farcasa.

Orizont Lapusel castiga in fata celor de la Renel Baia Mare, iar scorul etapei s-a inregistrat pe terenul din Baita, unde Viorel Mateianu a marcat de 13 ori in poarta “minerilor” din Cavnic. E drept, oaspetii au venit doar un 11 jucatori iar repriza secunda unul dintre ei a plecat, astfel ca au jucat doar in zece oameni.

Rezultate inregistrate sambata
Asten Xela Tautii Magheraus – CS Seini 0-1 (0-0)

Orizont Lapusel – Gloria Renel Baia Mare 2-0 (1-0)

FC Viorel Mateianu – Minerul Cavnic 13-0 (6-0)

Lapusul Tg. Lapus – Spicul Ardusat 2-6 (0-4)

Maine se joaca meciurile: FCMU 2 Baia Mare – Unirea Sisesti (duminica, 17.00, teren FC Baia Mare). Arbitri: O. Ardelean – N. Maticu, A. Petrar. Obs. C. Seres;
Eaton Farcasa – Progresul Somcuta Mare (duminica, 17.00, teren Gârdani). Arbitri: C. Codrea – M. Maghear, M. Fodor. Obs. Ioan Pop; Vectrix Satulung – Spicul Mocira (duminica, 17.00, teren Satulung). Arbitri: M. Pasca – O. Gurban, R. Rusu. Obs. M. Mare

Clasament provizoriu

1. SPICUL Ardusat                 20     16     2        2       81-32          50

2. PROGRESUL Somcuta      19      15      3        1        79-31        48
3. EATON Farcasa               19        14      1        4        63-34       43

4. FC Viorel Mateianu            20      13      3       4        94-35        42
5. UNIREA Sisesti                  19      10      4        5        48-42      34
6. CS Seini                           20      9        4       7        44-34       30

7. FCMU II Baia Mare          19      9        2        8        66-51       29

8. VECTRIX Satulung            19      9        2        8        41-39      29

9. ORIZONT Lapusel              20      8        2        10      47-50     26
10. GLORIA RENEL BM           20   7        0        13      39-55        21

11. LAPUSUL Targu Lapus    20      5        4        11      37-69          19
12. SPICUL Mocira               19      4        1        14      30-66          13
13. MINERUL Cavnic              20      2       1        17      18-79          7
14. Xela Asten Tautii M         20        1        2        17      25-96          5

Etapa viitoare (13 mai): FC Gloria Renel Baia Mare – FC Viorel Mateianu (1-6); Unirea Seini – Orizont Lapusel (0-1); Spicul Mocira – Xela Asten Baia Mare (4-1); Progresul Somcuta Mare – Spicul Ardusat (3-1); Unirea Sisesti – Eaton Farcasa (2-4); Minerul Cavnic – FCMU 2 Baia Mare (0-9); Vectrix Satulung – Lapusul Tg. Lapus (3-3).