AcasăEvenimentSportVIDEO: Derby-ul care a înnebunit Argentina! Vezi rezumatul unui meci istoric

Boca Juniors, echipa de suflet a lui Diego Maradona, a întâlnit pe Independiente. Ce a ieșit i-a îndemnat pe argentinieni să numească meciul drept unul ISTORIC!
Etapa a 5-a a campionatului argentinian a programat un meci nebun: Boca Juniors – Independiente. Rivalitatea uriașă a făcut ca nici să nu mai conteze că Independiente are un start de sezon dezastruos, aflându-se pe ultimul loc.

Chiar dacă meciul s-a jucat pe celebrul „La Bombonera”, în față a peste 50.000 de suporteri fanatici ai celor de la Boca Juniors, aceștia au avut parte de un veritabil șoc! În minutul 7, tabela de marcaj arăta deja 2-0 pentru oaspeți!
Turbați, cei 11 fotbaliști ai gazdelor, încurajați și de o atmosferă incediară, s-au năvălit spre buturile lui Orion, iar Roncaglia a făcut 2-1 în minutul 13.
Independiente n-a făcut pasul înapoi, iar Faris a înscris pentru 3-1 după o jumătate de oră, însă în cabine s-a intrat cu 3-2 după ce Juan Riquelme a marcat și el.

Ce a urmat în repriza secundă a fost o pură nebunie! De la 2-3, Boca Juniors a făcut 4-3 până în minutul 74 și victoria părea asigurată.
Finalul a făcut însă ca cei 50.000 fani ai gazdelor să părăsească arena în stare de șoc.
Același Farias a adus egalarea în minutul 89, iar apoi a punctat pentru 5-4 în al cincelea minut de prelungiri! A fost prima victorie a celor de la Independiente în acest sezon, însă una care i-a făcut pe argentinieni să catalogheze derby-ul de duminică drept unul istoric.
După cinci runde, Boca se află pe locul 3 cu 10 puncte, cu trei mai puține decât liderul Tigre. Independiente ocupă ultimul loc cu trei puncte

Vezi cum s-au bucurat spectatorii la golul de doi marcat de Juan Riquelme, când scorul a devenit 2-3