AcasăEvenimentSportVIDEO - CU DREPTUL IN LIGA A III-A: CS Plimob Sighetu Marmaţiei...

VIDEO – CU DREPTUL IN LIGA A III-A: CS Plimob Sighetu Marmaţiei – FC Zalău 1-0 (0-0)

Liga a III-a s-a pus în mişcare vineri, când a fost programată prima etapă a noului sezon. Maramureşenii au eliminat Flacăra Halmăşd în meciul de baraj, iar acum s-au impus în faţa unei alte grupări din Sălaj. Rezultatul surprinde pe toată lumea, mai ales că după perioada de pregătiri FC Zalău arăta „bine”. Însă, nu se compară meciurile amicale cu cele oficiale.

Revenind la partida de la Sighet, care s-a desfăşurat pe un teren mai degrabă de judeţ, decât de Liga a III-a, să spunem că ai noştri au avut primele ocazii mari. Trecând la ocazii, rând pe rând au trecut pe lângă deschiderea scorului Cosmin Sabou, Maior Istvan şi Andrei Teglaş, însă fără rezultat. Cea mai mare ocazie de gol a fost trecută în contul lui Cosmin Sabou, care în urma unei lovituri libere, l-a pus la grea încercare pe portarul gazdelor. Maramureşenii au restabilit încet, echilibrul din teren asta şi datorită echipei noastre care a cam „redus motoarele”. Semnalul de alarmă a fost tras cu câteva minute înainte de pauză, când Layis a trimis în bara transversală a porţii apărate de Chiş.
S-a intrat cu 0 – 0 la cabine, dar „alb – albaştrii” sperau să dea lovitura în repriza secundă. Nu a fost aşa , deoarece gazdele au înscris, în minutul 50, graţie lui Paul Baiaş, a cărui şut din careu nu i-a dat nici o şansă portarului nostru. Imediat, Marius Paşca a mutat ofensiv, dar fără rezultat. Ocaziile de gol nu au mai apărut şi timpul s-a terminat. FC Zalău suferă o înfrângere, pe care o putem cataloga drept ruşinoasă, tocmai în faţa unei nou-promovate. Dar nu e nimic pierdut, deoarece campionatul e abia la început. Dar să nu mai asistăm la vreo surpriză şi etapa viitoare, când la Zalău poposeşte o altă nou-promovată – Şoimii Pâncota.

A marcat: Paul Baiaş (50)
Plimob Sighetu Marmaţiei: 1.Dan Mocian – 15.Novoszelenski Alex (cpt.), 5. Cosmin Pop, 3. Mihai Popan, 21. Cosmin Chindriş, 9. Cristian Layis, 17. Adrian Beldean, 8. Vlad Asăujean, 7. Paul Baiaş, 19. Remus Deac şi 10. Novoszelenski Raul. Rezerve: 11. Liviu Vraja, 16. Attila Ghindă, 4.Doru Chiş, 14. Liviu Bogdan şi 16 Daniel Maliar. Antrenor: Emil Dăncuş

FC Zalău: 1. Claudiu Chiş – 18. Maior Istvan, 22. Vasile Jula, 21. Claudiu Cornaci, 15. Viorel Ionaşcu, 9. Mihai Bode, 10. Cosmin Sabou (cpt.), 7. Raul Stanciu, 19. Mădălin Trip, 11. Gigi Gorga şi 17. Andrei Teglaş. Rezerve: 12. Alexandru Gudea – 20. Gheorghe Bulz, 8. Vlad Lung, 23. Marius Dumiter şi 6. Gabriel Ţiriac. Antrenori: Marius Paşca (principal) şi Cristian Oros (secund)