AcasăEvenimentSportVIDEO: CM 2014, Preliminarii. Zona Asia. Cu 100.000 de spectatori în tribune,...

Stadionul Azadi din Teheran se dovedeşte neîncăpător de fiecare dată când naţionala Iranului joacă în preliminariile Cupei Mondiale. Aşa a fost contra Qatarului, când în tribune au luat loc 100.000 de oameni, reţeta fiind repetată şi marţi seara când Coreea de Sud a fost oaspete.
La trei puncte în spatele adversarei din Orientul Îndepărtat, Iranul era obligat să câştige pentru a rămâne în cursa pentru calificarea directă la turneul final.

Şi victoria a fost obţinută, la limită ce e drept, în condiţii de inferioritate numerică. Gazdele au rămas cu un jucător mai puţin pe teren după ce Masaoud Shojaei a fost eliminat la zece minute după pauză.

Chiar şi aşa iranienii au fost purtaţi pe val de zecile de mii de suporteri, reuşind golul victoriei prin Javad Nekounam când mai era un sfert de ceas până la finalul partidei.

Cu această victorie Iranul a egalat Coreea de Sud în fruntea clasamentului Grupei A, ambele echipe având câte 7 puncte. Diferenţa este făcută la golaveraj unde Iranul are doar două goluri marcate şi unul primit în primele patru meciuri.
Uzbekistan a revenit în lupta pentru primele două locuri după ce a învins la limită, cu 1-0, Qatarul şi a obţinut astfel prima victorie a preliminariilor.

Australia a revenit de la 0-1 şi a câştigat cu 2-1 meciul considerat în deplasare cu Irak la Doha. Gazdele au deschis scorul pe contraatac prin Alaa Abdul Zahra în minutul 72, însă ”cangurii” au întors rezultatul în ultimele zece minute ărin Tim Cahill (80) şi Archie Thompson (84), ultimul marcând cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Pentru australieni victoria de la Doha este vitală pentru rămânerea în cursa ocupării locului doi. De prima poziţie nu poate fi deocamdată vorba. Japonia este lidera absolută a Grupei B cu 10 puncte din patru meciuri şi o linie de golaveraj 11-1. Australia se bate pentru locul doi cu Oman (5 puncte) şi Iordania (4 puncte).

Oman a învins Iordania marţi seara la Muscat cu 2-1. Golul iordanienilor a fost marcat în minutul 90 de Tha’er Fayed Al Bawab, atacantul formaţiei Gaz Metan Mediaş din Liga 1.