AcasăEvenimentVIDEO - ACTUALIZARE 3: Prima victorie pentru Baia Mare in Liga Campionilor....

VIDEO – ACTUALIZARE 3: Prima victorie pentru Baia Mare in Liga Campionilor. HCM – Hypo Niederosterreich 24-23 (8-12)

Din cele 1,000 de bilete (cu loc) puse în vânzare pentru meciul HCM Baia Mare – Hypo Niederösterreich au fost vândute 700 în primele două zile (miercuri şi joi). Interesul suporterilor faţă de acest joc este maxim, echipa băimăreană sperând să obţină sâmbătă prima victorie din grupele Ligii Campionilor. Cei mai liniştiţi dintre fanii HCM-ului sunt cei 700 de abonaţi, care au locurile rezervate la toate meciurile din acest sezon.
Preţul unui biletul de intrare cu loc la meciurile din Liga Campionilor este de 45 lei, iar un program oficial al competiţiei se poate cumpăra cu 5 lei. Ultimele 200 de bilete pentru meciul dintre HCM Baia Mare VS. Hypo Niederösterreich din grupa A a Ligii Campionilor sunt puse in vanzare la Casa de bilete de la Sala Polivalenta “Lascar Pana”, anunta conducerea clubului baimarean. Fetele de la HCM Baia Mare tintesc astazi obtinerea victoriei si implicit a primelor puncte in Liga Campionilor. Asadar, sa le sustinem asa cum
trebui!

INCALZIREA

ACTUALIZARE 1
HCM Baia Mare: 2 Parvut, 4 Oltean, 5 Geiger, 6 Tanasie, 8 Bondar, 9 Szucs, 11 Rudics, 12 Cetateanu, 13 Puiu, 22 Marin, 23 Tatar, 25 Tomescu, 29 Dinis-Vartic, 30 Ungureanu, 77 Nechita, 85 Ghionea.
Antrenor principal: Costica Buceschi; antrenor secund: Magda Kovacs.
Hypo Niederösterreich: 2 Fabiana Carvalho Carneiro Diniz, 3 Alexandra Do Nascimento, 7 Francielle Gomes Da Rocha, 8 Vera Muller, 9 Ana Paula Rodrigues, 10 Carolline Dias Minto, 12 Barbara Arenhart, 16 Olga Sanko, 18 Fernanda Franca Da Silva, 20 Viki Mauler, 22 Stefanie Kaiser, 27 Anna Hajgto, 33 Gabriela Rotis Nagy, 77 Gorica Acimovic, 80 Simona Spiridon, 81 Deonise Cavaleiro Fachinello.
Antrenor principal: Morten Soubak (DEN); antrenor secund: Ferenc Kovács (HUN).
Victorie la limită dar superbă, reușită de HCM Baia Mare în Liga Campionilor. După două înfrângeri categorice cu Thüringer și Gyor, vicecampioana României a reușit să facă un meci perfect cu Hypo și să bifeze prima victorie. După o primă repriză modestă, care s-a încheiat cu scorul de 12 la 8 pentru Hypo, HCM Baia Mare a jucat excelent în repriza a doua. Băimărencele au reușit egalarea în minutul 17,  la 18-18. Iar în minutul 18, HCM a preluat pentru prima dată conducerea meciului cu scorul de 19-18.
În minutul 49 Ada Nechita a pornit pe contra atac și a majorat avantajul băimărencelor la 2 goluri față de Hypo, scor 20-18. Însă minunea nu a ținut decât trei minute, întrucât băimărencele au ratat două atacuri și au fost egalate rapid de Hypo, scor 20-20.

Cu cinci minute înainte de final, HCM a revenit la conducerea partidei cu scorul de 22-21. Finalul de meci a fost unul electrizant cu faze spectaculoase la ambele porți și cu ratări incredibile. În minutul 28, Paula Ungureanu a apărat o lovitură de la 7 metri, menținând scorul egal la 22-22.
Româncele au plecat pe contra atac au obținut o lovitură de la 7 metri, însă Ada Nechita a ratat execuția dar a recuperat mingea ca mai apoi de pe extremă să marcheze tot ea. pentru 23 la 22. Însă Hypo a egalat la 23-23.
Aneta Pârvuț a reușit golul victoriei cu 30 de secunde înainte de fluierul final. Astfel că după 60 de minute de joc, HCM Baia Mare a învins-o pe Hypo cu scorul de 24-23 și câștigă primele puncte în Liga Campionilor.

BUCURIA VICTORIEI

ACTUALIZARE 2Marcatoare
HCM Baia Mare – Nechita 6 goluri, Tătar 5, Geiger 4, Ghionea 3, Pîrvuţ 2, Oltean 2, Rudics 1, Marin 1

Hypo Viena – Acimovici 6 goluri, do Nascimento 6, da Silva 6, Rodrigues 3, Fachinello 1, Diniz 1.
Portarul echipei HCM Baia Mare, Paula Ungureanu, a avut 21 de intervenţii reuşite.
La Hypo s-au aflat în lot şi jucătoarele de origine română Gabriela Rotiş-Nagy şi Simona Spiridon.
Echipa baimareana a beneficiat astazi de aportul unei galerii speciale. Mai multi membri ai Ansamblului Transilvania si ai Ansamblului Traditii Maramuresene s-au imbracat in straie traditionale, si-au luat instrumentele muzicale si vor incuraja echipa pe ritmuri de muzica mroseneasca. Printre ei a fost si Fane Florian.
La partida de astazi a asistat si Cristian Gatu, presedintele Federatiei Romane de Handbal, care a venit in Baia Mare sa tina pumnii reprezentantei Romaniei in Liga Campionilor.

CONFERINTA DE PRESA

Pentru HCM Baia Mare urmează confruntarea cu Hypo Viena în deplasare, în 2 noiembrie, meciul de pe teren propriu, cu Thuringer HC din 9 noiembrie şi ultima partidă din grupă, în 16 noiembrie, pe terenul celor de la Gyor.

ACTUALIZARE 3
„Un meci destul de greu, ma bucur ca am reusit sa ne concentram pana la final si sa obtinem victoria. Suntem foarte bucuroase ca am castigat”, a declarat Aneta Pirvut, cea care a dat ultimul gol al echipei baimarene, gol care a adus primele puncte in Champions League din istoria clubului HCM Baia Mare. „Nu conteaza cine a dat golul salvator, toate ne-am facut datoria. Putea fi oricare dintre fete in locul meu, s-a nimerit sa fiu eu”, a spus a spus Aneta Pirvut, HCM Baia Mare.
„Mai bine alergam un maraton…””In prima parte a jocului parca am evoluat ca sa le scoatem in evidenta pe jucatoarele de la Hypo. Au dat goluri numai pe greselile noastre. Important este, insa, ca in a doua repriza a fost altceva. Acesta este nivelul la care trebuie sa jucam in Champions League, cel din a doua repriza. E bine ca am reusit sa ne surprindem adversarul, e bine ca fetele progreseaza si au alta atitudine. Consider ca rezultatul a fost unul meritat dupa ceea ce s-a intamplat in teren”, a mai spus Costica Buceschi, antrenor HCM Baia Mare.
„Am muncit foarte mult, am muncit 60 de minute pentru aceasta victorie. Nu am cedat in momentele critice, le-am depasit si sunt foarte bucuroasa pentru aceasta victorie. Tin sa le multumesc suporterilor: au fost extraordinari. Au contat foarte-foarte mult. Clar au fost al 8-lea nostru jucator”, a declarat Paula Ungureanu, portarul cu 21 de interventii bune in acest meci pentru HCM Baia Mare.
„A fost un meci frumos: consider ca in a doua repriza le-am facut baimarencelor cadou aceasta victorie. N-am stiut gestiona repriza a doua. Returul de la Hypo va fi incendiar si sper sa obtinem o victorie clara. Fetele de la HCM merita felicitate. Este o echipa romaneasca si o felicit pentru victorie, azi Baia Mare a demonstrat ca handbalul in Romania nu a murit, ca Romania mananca handbal pe paine”, a declarat Simona Spiridon, jucatoare de nationalitate romana la Hypo Viena.
„Felicit echipa din Baia Mare, ne pare, insa, rau pentru rezultat. Baia Mare a revenit in joc foarte puternic. In plus, sa joci intr-o sala ca si cea din Baia Mare, cu o asemenea, presiune, este foarte dificil”, a considerat Ronerklint Morten Soubak, antrenorul Hypo.