AcasăEvenimentSportVICTORIE ZADARNICĂ – România a învins Italia, dar va privi Mondialul 2017...

VICTORIE ZADARNICĂ – România a învins Italia, dar va privi Mondialul 2017 la televizor

România a încheiat cu victorie grupa a doua preliminară de calificare la barajul pentru Campionatul Mondial din 2017. Handbaliştii lui Aihan Omer au învins cu 30-28 Italia, dar au şanse mici să meargă mai departe.După un debut echilibrat, Italia s-a desprins la două goluri, 6-4 (11). România a recuperat şi a trecut în avantaj, 7-8 (16), care a crescut la două goluri, 8-10 (19). Italia a egalat în minutul 26, 13-13 şi a intrat la pauză în avantaj, 16-15.

Squadra Azzurra a dominat primele minute ale reprizei secunde şi s-a desprins la 19-15 (33), după ce a marcat 5 goluri consecutive. Gazdele s-au aflat la cârma jocului până în minutul 52, când tricolorii au restabilit egalitatea, 25-25.

România a avut apoi 27-25 (55) pe tabelă (4 goluri la rând pentru echipa lui Aihan Omer), menţinând ecartul până la final, deşi italienii au ratat o aruncare de la 7 metri în ultimele secunde.

Pentru echipa noastră au marcat Valentin Ghionea – 8 goluri,Marius Mocanu – 6, Chike Osita Onyejekwe – 5, Alex Csepreghi – 3 (din 14 aruncări!), Marius Sadoveac – 3, Ionuţ Ramba – 2, Daniel Bera – 1, Dan Racoţea – 1, Marius Stavrositu – 1.

Victoria nu îi ajută, însă, prea mult pe tricolori. Naționala noastră poate ajunge în play-off doar printr-o minune – Finlanda trebuie să nu piardă în deplasare cu Austria, în ultimul meci din grupă.

Meciul a fost arbitrat de slovenii Bojan Lah și David Sok, iar delegat EHF a fost cipriotul Kyriakos Kaplanis.

România ocupă primul loc în clasament, cu 10 puncte, urmată deAustria, 8 p, Finlanda, 2 p, Italia, 2 p. Duminică are loc ultimul meci din grupă, Austria – Finlanda. Doar prima clasată se califică în play-off-ul Campionatului Mondial, iar Austria are avantajul rezultatelor directe cu România, meciul cu Finlanda anunţându-se a fi o formalitate.