AcasăEvenimentSportVICTORIE ȘI ÎNFRÂNGERE - SCM Craiova e în semifinalele Cupei EHF, CSM...

VICTORIE ȘI ÎNFRÂNGERE – SCM Craiova e în semifinalele Cupei EHF, CSM București a pierdut la Rostov

VICTORIE ȘI ÎNFRÂNGERE SCM Craiova s-a calificat spectaculos în semifinalele Cupei EHF la handbal feminin, sâmbătă, după ce a învins în deplasare puternica formaţie rusă HC Lada Togliatti cu scorul de 26-23 (14-8), în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. În tur, Lada se impusese în Bănie cu scorul de 25-23.

Echipa craioveană a făcut o primă repriză de senzaţie şi la pauză conducea la o diferenţă de şase goluri, 14-8. În debutul reprizei secunde, Lada a punctat de trei ori la rând, scorul devenind 11-14.

Lada a venit la un singur gol de SCM Craiova, 19-20, cu un sfert de oră înainte de final, dar formaţia olteană a reuşit din nou să mărească ecartul, iar cu zece minute înainte de final scorul arăta 24-21 pentru oaspete. SCM Craiova a avut 25-21 în min. 55, apoi Lada a redus scorul la s-a apropiat la 23-25, dar formaţia pregătită de George Burcea şi Dumitru Berbece a mai marcat un gol, care a consfinţit victoria cu 26-23 şi calificarea.

Pentru SCM Craiova au marcat Valentina Ardean-Elisei 9 goluri, Cristina Florianu 6, Zeljka Nikolic 3, Ana Maria Ţicu 3, Dana Pricopi 2, Andreea Rădoi 1, Patricia Vizitiu 1, Bobana Klikovac 1.

Golurile echipei Lada au fost înscrise de Daria Dmitrieva 4, Anastasia Novoselova 4, Irina Snopova 3, Polina Vedehina 3, Iulia Kakmolia 3, Alena Nosikova 3, Kristina Tarasova 2, Elena Mihailicenko 1.

Au arbitrat polonezii Andrzej Chrzan şi Michal Janas, iar delegat EHF a fost letonul Ilmars Kazinieks.

În semifinale, SCM Craiova o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Kastamonu Belediyesi GSK (Turcia) şi HC Zalău, care vor juca duminică, în Turcia (16,00). În tur, HC Zalău s-a impus cu 29-28.

Doar locul trei în grupă

CSM Bucureşti a terminat pe locul 3 Grupa principală 1 din Liga Campionilor, după înfrângerea suferităm în Rusia, scor 24-25 cu Rostov Don. Jucătoarele lui Helle Thomsen au condus şi la patru goluri diferenţă, dar au cedat iniţiativa în repriza a doua şi vor juca returul sferturilor de finală în deplasare.

Adversara campioanei României se va alege dintre Ferencvaros şi Metz, echipele care luptă pentru locul 2 în cealaltă grupă principală. Ambele joacă duminică seară, cu Bietigheim, respectiv Thuringer.

Începutul meciului le-a aparţinut gazdelor, care s-au desprins rapid la 3-0, dar, uşor-uşor, CSM a revenit în joc, iar până în minutul 10 scorul era deja egal (4-4). Odată cu trecerea timpului, româncele au preluat iniţiativa, iar avantajul de pe tabelă a ajuns şi la patru goluri (12-8).

La pauză, scorul a fost 12-9, însă diferenţa nu s-a păstrat mult timp în repriza a doua. Makeeva a egalat spectaculos la 15, după nici 10 minute, apoi s-a mers cap la cap până spre final, când Rostov a reuşit să pună două goluri în favoarea sa pe tabelă. În ciuda eforturilor, CSM nu a putut decât să reducă diferenţa la un gol, astfel că rusoaicele s-au impus cu 25-24 şi şi-au asigurat cel puţin locul 2 în grupă.

Cu 6 goluri marcate, Cristina Neagu a fost cea mai bună realizatoare de la CSM. Majda Mehmedovic a avut un meci solid până spre final, reuşind să înscrie de cinci ori. De la gazde, cele mai bune marcatoare au fost Siraba Dembele şi Iuliia Managarova, ambele cu câte 4 goluri.