AcasăEvenimentSportVICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI - Știința Explorări - VCM LPS Piatra Neamț 3-1

VICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI – Știința Explorări – VCM LPS Piatra Neamț 3-1

VICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI Victorie logică obținută de Știința Explorări în fața echipei VCM LPS Piatra Neamț, în prima etapă a grupei 7-12.

VICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI Băimărenii au dominat uneori categoric meciul, dar nu și-au menținut concentrarea pe tot parcursul jocului și astfel au pierdut un set.

După un început relativ echilibrat, gazdele au preluat rapid inițiativa în primul set. De la 4-4, cu Mihai Coasă la serviciu, Explorări s-a desprins la 11-4, și în continuare n-a avut nicio problemă în a câștiga setul cu 25-16.

Nemțenii și-au revenit foarte rapid și s-au impus în setul secund cu 25-21, pe fondul erorilor la preluare comise de băimăreni.

Lucrurile au reintrat în normal în setul 3, care a fost câștigat clar de elevii antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop, cu 25-13.

Setul 4 a fost relativ echilibrat, oaspeții având multă vreme inițiativa. Băimărenii au preluat pentru prima dată conducerea abia la scorul de 19-18, după care au evoluat foarte bine și au câștigat setul cu 25-20.

Știința Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamț 3-1 (16, -21, 13, 20)

Explorări: Kaszap 4p, Kovacs 21p, Coasă 9p, Lupu 9p, Sushko 15p, Didorciuc 17p, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu 1p și Cherbeleață 1p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Piatra Neamț: Martin 1p, Dragomir 1p, Stoenete 5p, Boiko 10p, Iosif 10p, Shymanskyi 19p, Ursache (libero). Au mai jucat: Veber 10p, Răileanu 1p și Borcoș. Antrenor: Nicolae Buruș.

Au arbitrat: Mihai Coman (București) și Valentin Beșoi (Râmnicu Vâlcea). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).