AcasăEvenimentSportVICTORIE LA LUBLIN - ”Antrenament” pentru CSM București înaintea derby-ului cu Baia...

VICTORIE LA LUBLIN – ”Antrenament” pentru CSM București înaintea derby-ului cu Baia Mare

CSM București a câștigat fără să forțeze în deplasarea din Polonia, 30-27 cu Lublin, mai ales că nu se mai punea problema calificării în faza a doua a grupelor Ligii Campionilor.

Handbalistele din Polonia, învinse și la București (33-21), au început cu tupeu, au și avut avantaj de două goluri, fapt ce l-a enervat pe Kim Rasmussen.

”Line, trage și dă gol. Vom avea ocazii dacă ne mișcăm și fără minge. Dar, este vorba de energie. Trebuie să vă concentrați, fetelor”, a fost unul dintre mesajele lui Rasmussen. După time-out, campioanele României și-au revenit. Fisker a încheiat prima repriză cu cel mai frumos gol al meciului.

Repriza a doua s-a jucat de la egal la egal, până când Mica Brădeanu ”a rupt” echilibrul cu patru goluri consecutive.

Pentru CSM au marcat Isabelle Gullden – 8 goluri, Line Jorgensen 6, Ana Paula Rodrigues 4, Aurelia Brădeanu 4, Maria Fisker 4, Maria Cristina Nan 2, Carmen Martin 1, Ekaterina Vetkova 1.

Golurile echipei poloneze au fost înscrise de Iwona Niedzwiedz 7 goluri, Joanna Szarawaga 6, Alesia Migdaliova 6, Marta Gega 5, Jessica Da Silva Quintino 1, Agnieszka Kocela 1, Malgorzata Rola 1.

Au arbitrat grecii Michalis Tzaferopoulos și Andreas Bethmann, iar delegat EHF a fost Zuzana Fuleova (Slovacia).

Înaintea partidei dintre Savehof și Buducnost, pe primul loc în clasament se află Buducnost, cu 7 puncte (+27), urmată de CSM București, 7 p (+17), IK Savehof, 4 p, MKS Selgros Lublin, 0 p.

Calificată încă de la partida anterioară în faza următoare, campioana României are o săptămână infernală. CSM va juca marti, 17 noiembrie, derby-ul cu HCM Baia Mare, ora 19:30, în direct la Digi Sport 1, iar vineri, 20 noiembrie, va încheia grupa din Champions League, cu Savehof.