AcasăEvenimentVICTORIE LA BAIA MARE – Stejarii au spulberat naționala Portugaliei, scor 36-6

VICTORIE LA BAIA MARE – Stejarii au spulberat naționala Portugaliei, scor 36-6

VICTORIE LA BAIA MARE  După o pauză de aproape trei decenii Municipiul Baia Mare reușește să reintre în circuitul primei reprezentative de rugby a României, într-un meci decisiv cu Portugalia (barajul de menținere în Rugby Europe Championship). Extrem de precauți și rezervați în declarații, tricolorii au preferat să se exprime mai întâi în teren într-un joc cu câștigătoarea Rugby Europe Trophy. Însă doar aparent lusitanii au părut că vor reuși să țină piept „Stejarilor”, tricolorii dezlănțuindu-se încă de la primul fluier de start al britanicului Ian Tempest.

Pe fondul unei cvasi-totale dominări, băieții lui Thomas Lievremont – Danie de Villiers – Dănuț Dumbravă, reușesc să controleze jocul de la un cap la altul, scorul consemnat la finalul primului mitan fiind unul liniștitor (22-3), Dacă în prima repriză băieții noștri au reșit nu mai puțin de patru eseuri plus o transformare, după pauză diferența s-a mărit treptat, scorul consemnat la finalul celor 80 de minute de joc fiind de 36-6.

Punctele naționalei României au purtat semnăturile celor două aripi Ionuț Dumitru (minutele 6 și 9) și Vlăduț Zaharia (minutul 61), a fundașului Ionel Melinte (minutul 18), a centrului Cătălin Fercu (minutul 33) respectiv flankerul Andre Gorin (minutul 45). Trei din totalul celor șase eseuri ale tricolorilor au fost transformate de Ionel Melinte (minutul 10), în speță uvertura Daniel Plai (minutele 46 și 62). În replică lusitanii nu au reușit decât în două momente să modifice tabela de marcaj, mai întâi prin uvertura Jorge Abecasis, autor al unui drop-gol (minutul 13) respectiv fundașul Nuno Guedes – lovitură de pedeapsă reușită în (minutul 43).

Acest important succes îi menține pe tricolori în cel de-al doilea eșalon european Rugby Europe Championship în timp ce lusitani se mențin în continuare în Rugby Europe Trophy. Pe 17 și 24 noiembrie tricolorii încheie seria meciurilor din 2018 cu două meciuri test de lux contra Statelor Unite ale Americii respectiv Uruguay, dueluri găzduite după o pauză de 11 ani de Stadionul Ghencea din capitală.

România – Portugalia 36-6 (22-3)

Meci de baraj pentru menținerea în Rugby Europe Championship

Sâmbătă 10 noiembrie 2018 ora 14.00

Arena Zimbrilor Baia Mare

Televizat: Telekom Sport

Arbitrii: Ian Tempest (Anglia), Hamish Smales (Anglia), Wayne Falla (Anglia)

Observator: Richard Mc Ghee (Scoția)

Arbitrul nr 4: Mădălin Gârbău (București)

Arbitrul nr 5: Călin Cojocnean (Cluj Napoca)

România: 15.Ionel Melinte, 14.Vlăduț Zaharia, 13.Cătălin Fercu, 12.Tangimana Fonovai, 11.Ionuț Dumitru, 10.Daniel Plai, 9.Florin Surugiu, 1.Constantin Pristaviță, 2.Marian Căpățână, 3.Alexandru Țăruș, 4.Marius Antonescu, 5.Adrian Moțoc, 6.Mihai Macovei-cpt, 7.Valentin Ursache, 8.Valentin Ursache

Rezerve: 16.Andrei Rădoi, 17.Ionel Badiu, 18.Alexandru Gordaș, 19.Johannes Van Heerden, 20.Adrian Ion, 21.Valentin Calafeteanu, 22.Vlăduț Popa, 23.Florin Vlaicu

Antrenori: Thomas Lièvremont, Danie de Villiers, Dănuț Dumbravă

Portugalia: 15.Nuno Guedes, 14.Rodrigo Freudhental, 13.Vasco Ribeiro, 12.Tomas Appleton, 11.Pedro Silverio, 10.Jorge Abecasis, 9.Joao Belo, 1.Jose Lupi, 2.Nuno Mascarenhas, 3.Diogo Ferreira, 4.Cunha Salvador, 5.Jose Alte, 6.Salvador Santos-cpt, 7.David Carvalho, 8.Francisco Sousa

Rezerve: 16.Jose Sarmento, 17.Joao Melo, 18.Jose Roque, 19.Rui Branco, 20.Francisco Vieira, 21.Antonio Vidinha, 22.Rodrigo Marta, 23.Francisco Bruno

Antrenor: Martim Aguiar

Evoluția scorului:

Min 6 Ionuț Dumitru – eseu izbutit în flancul stâng (5-0)

Min 7 Ionel Melinte – lovitură de pedeapsă de pe partea stângă ratată

Min 9 Ionuț Dumitru – eseu pe partea stângă (10-0)

Min 10 Ionel Melinte – transformare eseu (12-0)

Min 13 Jorge Abecasis – lovitură de picior căzută de la circa 25 de metri din zonă centrală (12-3)

Min 18 Ionel Melinte – eseu reușit pe flancul drept (17-3)

Min 19 Ionel Melinte – transformare eseu ratată

Min 33 Cătălin Fercu – eseu izbutit pe partea stângă (22-3)

Min 34 Ionel Melinte – transformare eseu ratată

Min 43 Nuno Guedes – lovitură de pedeapsă de la circa 40 de metri din axul central (22-6)

Min 45 Andre Gorin – eseu reușit în zonă centrală (27-6)

Min 46 Daniel Plai – transformare eseu (29-6)

Min 61 Vlăduț Zararia – eseu reușit în axul central (34-6)

Min 62 Daniel Plai – transformare eseu (36-6)

Sursă info: Rugby Baia Mare/ Alin Boțioc