AcasăEvenimentSportVICTORIE IMPORTANTĂ - Steaua a câștigat disputa cu Osmanlispor și mai are...

VICTORIE IMPORTANTĂ – Steaua a câștigat disputa cu Osmanlispor și mai are șanse de calificare

VICTORIE IMPORTANTĂ Steaua a reuşit o victorie crucială în grupa L a Europa League, în faţa lui Osmanlispor, pentru care Rusescu a fost integralist. Roș-albaștrii s-au impus cu 2-1.

Niţă a fost la post în startul meciului, la şutul lui Cagiran. Steaua a fost periculoasă prin Momcilovic, care a deviat şutul lui Adi Popa. Golgheterul turcilor în Europa, Raul Rusescu, l-a pus la încercare pe Niţă, din lovitură liberă. În minutul 30 turcii au deschis scorul prin Ndiaye, găsit liber în careu de pasa lui Vrsajevic.

Niţă a respins şutul periculos al lui Regattin iar la pauză scorul a fost 0-1. În minutul 60 Boldrin a tras periculos din lovitură liberă, portarul Karcemarskas a respins în faţă, iar de Amorim a reluat peste poartă. Presiunea Stelei a dat roade în minutul 68 când sârbul Momcilovic a egalat după un nou şut bun al lui Boldrin, respins nefericit de portarul turcilor.

În minutul 86 tot brazilianul venit de la Astra a centrat perfect pentru lovitura decisivă de cap a lui Tamaş, sub ochii selecţionerului Christoph Daum, prezent la meci, iar Steaua s-a impus cu 2-1.

Golul lui Gabriel Tamaş a adus o victorie dramatică pentru echipa lui Laurenţiu Reghecampf, care păstrează astfel şanse de a se califica în primăvara europeană. Primul succes din această ediţie a competiţiei trebuie dublat de o victorie pe terenul lui Villarreal, pentru ca „roş-albaştrii” să treacă sigur de grupe.

710341_710341_tamas_gol

„Ne-am speriat şi noi de prima repriză. Nu recunoşteam jucătorii, pase greşite, golul vine după o greşeală. Mă bucur că schimbările au adus ceva în plus. Puteam câştiga la o diferenţă mai mare. Am avut şi două penalty-uri neacordate.

Nu îmi reproşez nimic, îmi cunosc jucătorii. Au fost momente în care am fost criticat că am schimbat jucătorii după 20 de minute. Toşca a fost schimbat la Chiajna şi azi a făcut un meci bun. Trebuie să le arăţi nuiaua ca să facă un meci bun.

La pauză încerc să îi motivez. Un singur lucru le-am spus: mai rău nu se poate, decât să fim conduşi. Mă bucur că au inţeles asta şi repriza a doua a fost mai bună. Mergem să încercăm să câştigăm. Obiectivul rămâne campionatul”, a spus Laurenţiu Reghecampf, la Sport.ro.

Clasament

710345_710345_clasament_grupa_l

Steaua joacă meciul decisiv pentru calificarea în primăvara europeană la Villarreal, pe 8 decembrie.