AcasăEvenimentSportVICTORIE DE DOUĂ PUNCTE - Știința Explorări Baia Mare - Universitatea Cluj-Napoca...

VICTORIE DE DOUĂ PUNCTE – Știința Explorări Baia Mare – Universitatea Cluj-Napoca 3-2 (18, -20, 20, -20, 10)

VICTORIE DE DOUĂ PUNCTE Știința Explorări încheie turul cu un succes prețios. Chiar dacă și-ar fi dorit o victorie de trei puncte, băimărenii au trebuit să se mulțumească doar cu două puncte, bilanț ce reflectă fidel ceea ce s-a petrecut pe teren.

Vecine de clasament, cele două echipe au furnizat o dispută echilibrată care, chiar dacă nu a fost de cel mai înalt nivel, a ținut cu sufletul la gură suporterii până la final.

Băimărenii au început mai bine meciul și au controlat primul set, pe care l-au câștigat cu 25-18. Cel mai fumos punct al gazdelor a fost realizat de centrul Ștefan Lupu, care a finalizat o pasă în urcare, a liberoului Luis Bertran.

Universitatea și-a revenit în actul secund și s-a distanțat rapid de Explorări (6-12, 13-19), în principal datorită serviciilor excelente executate de Dan Borota și Ștefan Someșan.

Cu toate eforturile depuse, gazdele nu reușesc decât să se apropie la două puncte, 19-21, dar pierd până la urmă setul (20-25).

Clujenii încep bine și setul al treilea și la cel de-al doilea timp tehnic de odihnă tabela de marcaj arăta scorul 12-16.

Băimărenii își revin la timp și egalează la 16 și 18, salvând câteva mingi spectaculoase în linia a II-a.

Mai mult, Explorări preia conducerea cu 19-18, după ce Vlad Negrean valorifică o pasă incomodă, în fața unui blocaj format din trei adversari.

De aici încolo lucrurile decurg în favoarea echipei antrenate de Marius Botea și Sorin Pop, care închide setul (25-20), după un atac executat de Robert Țuțea cu brațul stâng.

Universitatea revine în joc în setul 4, pe care-l câștigă cu 25-20, meritul principal avându-l ex-băimăreanul Dan Borota, care a fost omul meciului.

Setul decisiv debutează cu un cartonaș roșu văzut de clujeanul Doru Ghimeș, pentru o înjurătură adresată arbitrului principal, Ioan Bârsan. Băimărenii sunt mult mai concentrați în continuare și se impun clar, cu 15-10.

Explorări: Râpeanu 7p (2 blocaje), Negrean 16p (trei blocaje), Fedorenko 20p (un blocaj, 3 servicii as), Nagy 6p, Lupu 15p (3 blocaje, un serviciu as), Mocanu 13p (3 blocaje, un serviciu as), Bertran (libero). Au mai jucat: Florea, Socaciu și Țuțea 10p (2 blocaje). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Universitatea: Moisa 3p (un blocaj), Vâlcelean 3p, A. Pop 5p (un blocaj, 2 servicii as), Voinea 12p (3 blocaje, un serviciu as), Borota 28p (5 blocaje, 4 servicii as), Someșan 12p (2 blocaje), D. Ghimeș (libero). Au mai jucat: Tofan 17p (5 blocaje), Mucilenița, Iov și Preda. Antrenori: Răzvan Parpală și Romeo Lotei.

Au arbitrat: Ioan Bîrsan și Cornel Gorban (ambii din Iași). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău).

Sâmbără, 9 decembrie, Știința Explorări va disputa ultimul meci pe teren propriu din acest an, în compania campioanei VM Zalău.