AcasăEvenimentSportVESTITORII PRIMĂVERII - După cinci ani, FCSB s-a calificat în primăvara europeană!

VESTITORII PRIMĂVERII – După cinci ani, FCSB s-a calificat în primăvara europeană!

VESTITORII PRIMĂVERII FCSB s-a calificat în 16-imile de finală ale Europa League, după 1-1 cu Hapoel Be’er Sheva în etapa a 4-a a Grupei G. Vicecampioana României a profitat și de rezultatul celuilalt meci al grupei, unde Viktoria Plzen a câștigat cu 4-1 în fața lui FC Lugano.

Cu gândul la a patra victorie în grupa G, FCSB a avut prima ocazie mare a meciului cu Hapoel Be’er Sheva. Fostul dinamovist Elhamed a scos de pe linia porţii mingea trimisă de Florinel Coman. Jucătorul pe care Gigi Becali visează să-l vândă cu 100 de milioane de euro a deschis scorul după o gafă uluitoare a apărării israelienilor (31).
Bucuria a durat doar 5 minute, pentru că oaspeţii au egalat prin Sahar, după un assist de mare efect al fundașului central Miguel Vitor, care i-a trimis mingea cu o foarfecă pe spate.

FCSB a avut cea mai mare ocazie a reprizei secunde şi putea să primească penalty, dar niciun arbitru nu a văzut ca mingea a fost respinsă cu mâna de pe linia porții (52). De partea cealaltă, campioana din Israel a amenințat prin Tony Nwakaeme, dar șutul acestuia s-a oprit în plasa laterală (63). Înlocuit de Gnohere, Alibec a plâns în hohote pe bancă (70).

Portarul lui Hapoel şi-a salvat echipa la ocazia mare a lui Larie (78), iar oaspeţii au scăpat basma curată şi în prelungiri, când Gnohere putea să aducă a patra victorie a gazdelor (90+3).

S-a terminat 1-1, iar punctul le asigură roş-albaştrilor calificarea în primăvara europeană după 5 ani de pauză.

Clasamentul Grupei G din UEL după 4 etape

Huiduit la scenă deschisă la primul meci ca titular după 3 săptămâni, Denis Alibec a izbucit în plâns după ce a fost schimbat în minutul 70 al meciului care i-a adus vicecampioanei României calificarea în 16-imile de finală din Europa League. Bun prieten cu atacantul, încă de când jucau împreună și la Astra, Budescu i-a luat apărarea colegului său și „le-a bătut obrazul” fanilor.

Chiar dacă întregul stadion a huiduit și a fluierat în momentul în care Alibec ieșea de pe teren, șeptarul de la FCSB a fost chemat la salut de galerie, după ce a plâns în hohote pe bancă. Cu lacrimi în ochi, Alibec a avut și puterea să se ridice și să răspundă chemării, înainte să plece la vestiare.

După meci, Budescu a spus că Alibec ar merita mai mult respect din partea fanilor și a dat exemplul suporterilor lui Hapoel, care în ciuda înfrângerii din meciul de acum două săptămâni au rămas 10 minute după final și și-au aplaudat favoriții.

„Nu e normal ce i se întâmplă lui Alibec. A făcut destul de multe pentru Steaua, anul trecut a marcat foarte multe goluri. Acum nu se descurcă prea bine, dar trebuie susținut, nu ce s-a întâmplat, când a fost huiduit. Asta e țara în care trăim, se uită repede ce faci bine, din păcate. Nu e normal. Am fost în meciul tur în Israel, au pierdut cu 2-1 și toată lumea a stat 10 minute după meci și a aplaudat. Din păcate, suntem departe”, a spus Constantin Budescu.