AcasăEvenimentSportUS OPEN - Simona Halep joacă cu Timeea Babos, în primul meci...

US OPEN – Simona Halep joacă cu Timeea Babos, în primul meci al zilei

US OPEN Simona Halep, locul 5 WTA, va evolua azi cu sportiva maghiară Timea Babos, locul 34 WTA şi cap de serie numărul 31, în turul al treilea de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Conform informațiilor publicate pe site-ul oficial al competiției, Halep și Babos vor evolua în primul meci al zilei, pe „Arthur Ashe”, de la ora 18:00, ora României.

Învingătoarea disputei va întâlni în optimi câștigătoare duelului dintre Carla Suarez Navaro(11) și Elena Vesina (9).

Pentru Halep, acesta va fi al doilea meci consecutiv pe arena centrală de la Flushing Meadows. În turul doi, sportiva noastră a trecut de Lucie Safarova cu 6-3, 6-4, într-o partidă disputată cu acoperișul tras. Babos a câştigat joi, cu scorul de 6-2, 6-4, partida disputată cu olandeza Richel Hogenkamp, locul 165 WTA, venită din calificări, după o oră şi 17 minute de joc.

Timea Babos a fost lider în prima parte a sezonului în circuitul feminin la numărul de aşi reuşiţi, iar acum se află pe locul al treilea, cu 219 aşi în meciurile din 2016, dar este şi a cincea la numărul de duble greşeli, cu 185 în 51 de meciuri.

Halep a învins-o pe Babos (23 ani, 34 WTA) în ambele dueluri de până acum, în 2013, în sferturi la Budapesta, cu 7-5, 6-1, şi în 2015 în optimi la Guangzhou, cu 6-4, 6-0. Singurul eşec al sportivei noastre a venit în Fed Cup, în 2014, 6-1, 5-7, 6-3.