AcasăEvenimentUN MECI ÎNCURCAT – CSM Știința Baia Mare a câștigat cu Dinamo...

UN MECI ÎNCURCAT – CSM Știința Baia Mare a câștigat cu Dinamo după o prestație neconvingătoare

UN MECI ÎNCURCAT Așa cum era de așteptat, partida dintre Știința Baia Mare și Dinamo București, de pe Arena Zimbrilor, a fost una echilibrată, gazdele impunându-se cu rezultatul de 22-16, diferența de scor asigurând dinamoviștilor punctul bonus defensiv.

Încă din primele minute cele doua echipe s-au angajat într-o lupta de uzură și cu toate că „zimbrii” au fost mai aproape de terenul de țintă advers, nu au reușit să marcheze primele puncte decât în minutul 20 în urma unei lovituri de pedeapsă concretizată de Alexandru Bucur.

Rezultatul s-a menținut până în minutul 30 când Știința Baia Mare a bătut defensiva alb-roșiilor grație molului de margine, autorul încercării fiind Răzvan Ailenei, apoi chiar înainte de pauză Sione Fakaosilea, cu o pătrundere individuală, a semnat eseu în contul băimărenilor.

Partea secundă a început cu o tentativă de țintă concretizată de Tudorel Bratu și Dinamo a avut momente bune în 22-ul gazdelor, însă George Iacob a văzut apoi cartonașul galben la fel și Andrei Badea, astfel că în dublă superioritate numerică „zimbrii” au finalizat în urma unui nou mol de margine prin Răzvan Ailenei.

În replică, Simote Liueli a marcat din lovitură de pedeapsă, Adrian Apostol a fost trimis pe banca pedepselor și o combinație între același Siomote Liueli și Fili Lomani a adus singura reușită din terenul de țintă advers după cea mai spectaculoasă fază a partidei.

Dinamo nu a mai avut puterea să revină însă în ultimul minut a beneficiat de o lovitură de pedeapsă pe care Simote Liueli a concretizat-o și astfel, dacă Baia Mare s-a ales cu cele patru puncte ale victoriei, bucureștenii și-au trecut în cont bonusul defensiv.

În prima etapă a returului sezonului regulat, care va avea loc tot în acest an, Știința Baia Mare se va deplasa pe terenul Universității Cluj în timp ce Dinamo București va primi pe propriul teren vizita eternei rivale, Steaua București.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Dinamo București 22-16 (15-3)

Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Ionuț Bodea (Galați), Victor Ioniță (București), Răzvan Vasiliu (București)

Observator: Clement Nemesniciuc (Iași)

Arbitrul nr 4: Cristian Stoica (Baia Mare)

Comisar citare: Mihai Stuparu (Iași)

Omul meciului: Răzvan Ailenei (C.S.M.Știința Baia Mare)

Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Adrian Apostol, 13.Alexandru Bucur, 12.Sione Fakaosilea, 11.Sikuea Taliauli, 10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bizdina Shamkaradze, 1.Constantin Pristaviță, 2.Iuri Nariashvili, 3.Paul Rusu, 4.Marius Dănilă, 5.Florian Roșu, 6.Sean Morrell, 7.Cristian Chirică, 8.Răzvan Ailene-cpt

Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Silviu Suciu, 18.Waisea Nailago, 19.Constantin Ene, 20.Alexandru Țiglă, 21.Mihai Lămboiu, 22.Michael Doneghan, 23.Dumani Mtya

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci

Dinamo București: 15.Liueli Simote, 14.Gerald Sibanda, 13.Silviu Budileanu, 12.Divan Ferguson, 11.Fili Lomani, 10.Cristian Onofrei, 9.Tudorel Bratu, 1.Dragoș Dumitrescu, 2.Merab Matkava, 3.Florin Mătușa, 4.Dragoș Doru, 5.Andrei Badea, 6.Laurențiu Melinte-cpt, 7.Fala Paula Kata, 8.Ionuț Simion

Rezerve: 16.Claudiu Pelin, 17.Cosmin Manole, 18.Adrian Chiper, 19.Tevita Ekuasi, 20.Andrei Bucurescu, 21.Valenn Ivan, 22.Ionuț Balaban, 23.George Iacob

Antrenori: Cristian Hîldan, Andrei Gurănescu

Rezultatele etapei

Timișoara – Iași 54-20

Baia Mare – Dinamo București 22-16

CSM București – Steaua 12-15

Steaua este liderul clasamentului cu 25 de puncte acumulate devansând pe Știința Baia Mare (19 puncte), Timișoara Saracens (18p) și CSM București (17 puncte), returul sezonului regulat din acesta perspectivă anunțându-se unul extrem de disputat în SuperLiga CEC Bank.