AcasăNews AlertUN MECI DE NEUITAT – HCM Baia Mare s-a calificat în grupele...

UN MECI DE NEUITAT – HCM Baia Mare s-a calificat în grupele Ligii Campionilor după o finală de excepție (VIDEO)

HCM Baia Mare s-a impus categoric în fața danezelor de la Team Esbjerg, cu 32-21, după un meci electrizant făcut de fetele noastre. Baia Mare reușește ceea ce nici un oraș din România n-a realizat până acum: să aibă două echipe în grupele Ligii Campionilor la handbal, HCM și Minaur.

Încă din startul finalei fetele antrenorilor Aurelian Roșca și Ioan Băban au apăsat la maximum pe accelerație, năucindu-și pur și simplu adversarele. S-a făcut 5-0 în minutul 9, atunci când danezele au reușit să înscrie prima dată. Începutul de meci a fost al interului Melinda Geiger, care a înscris de trei ori și a pasat decisiv la două goluri.

E adevărat că distanțarea pe tabelă nu se putea face fără intervențiile portarului Ionica Munteanu, de departe omul numărul unu de pe teren. Ionica a oprit de vreo 20 de ori mingea să intre în poarta noastră, motiv pentru care nu a existat niciun motiv ca Paula Ungureanu să o schimbe. Poate că ar fi trebuit, așa pentru palmares, dar la ce performanțe are adunate  Paula în dreptul ei de-a lungul unei cariere de excepție, zău dacă asta mai contează.

A fost 15-9 la pauză și, dacă nu ne-am fi temut de obișnuitele minute de cădere a echipei, am fi avut curaj să spunem că meciul s-a cam încheiat. Numai că la cât determinare a existat în acest meci, momentele acelea n-au mai avut cum să apară, fiecare jucând până la capăt cu o dăruire ieșită din comun.

În repriza a doua a ieșit în evidență căpitanul Ardean Elisei, care a reușit să tragă echipa după ea, să o facă să joace entuziasmant, fără să lase nicio șansă adversarelor. Din minutul 50 a rămas doar Munteanu și Nechita în teren din echipa de bază, cei doi tehnicieni permițându-și să joace cu echipa a doua. Cred că altfel se ajungea la un scor astronomic, imposibil de imaginat la fluierul de start. La un moment dat au fost 14 goluri diferență, dar s-a terminat doar 32-21, o înfrângere neobișnuită pentru o echipă daneză de prima mână.

În această cronică nu pot să apară comentarii critice legate de prestația unor jucătoare, pentru că astăzi am avut în teren o ECHIPĂ adevărată în toate momentele meciului. Testul maturității acestei echipe a fost trecut cu un calificativ excelent, astfel încât HCM este pentru a treia oară consecutiv în grupele celei mai importante competiții din lume la nivel de cluburi. O performanță deosebită, atinsă la noi doar de Oltchim Rm. Vâlcea.

Pentru prima dată în acest sezon sala a fost plină, spectacolul din tribune a avut grandoarea și intensitatea celor cu care ne-am obișnuit. Băimărenii iubitori de handbal nu mai au nicio îndoială că actuala echipă poate să le aducă satisfacții similare celor trăite în ediția trecută. Sunt convins că de azi înainte nu vor mai fi locuri goale la meciurile de acasă ale fetelor noastre. Excelentă prestația galeriei condusă de Simi Marcovici, coregrafia, sunetul și culoarea fiind la înălțimea așteptărilor.

Bună, chiar foarte bună prestația celor doi arbitrii din Muntenegru. Momentele de după încheierea partidei au fost emoționante, implicarea fetelor și spectatorilor fiind totală. Un meci care va intra în istoria de aur a clubului băimărean, care consfințește o performanță de excepție obținută la capătul unei prestații aproape perfectă.

HCM merge în Grupa A a Ligii Campionilor, acolo unde va lupta pentru clasarea pe unul din primele trei locuri, care asigură calificarea în grupele principale. Adversare îi sunt echipe puternice: Larvik, Krim Ljubliana și Rostov pe Don. Primul joc va fi pe 16 octombrie, în deplasare, la Ljubliana. Dar, dacă jucătoarele noastre vor aborda meciurile din grupă cel puțin cu ambiția și dăruirea de astăzi, obiectivul va fi cu siguranță îndeplinit.

Felicitări jucătoarelor, echipei tehnice, conducerii clubului și sponsorilor care au contribuit la acest succes minunat, obținut la capătul unuia dintre cele mai bune jocuri făcute vreodată de echipa noastră.

HCM Baia Mare – Team Esbjerg: 32-21 (15-9)

Sala Polivalenta din Baia Mare; spectatori cca 2.000.

Arbitri: Ivan Pavicevic si Milos Raznatovic (Muntenegru).

Delegati EHF: Klaus Dieter Convents (Belgia) si Christian Kaschutz (Austria)

Aruncari de la 7m: 2-3 (transformate: 2-2; a ratat Grigel)

Minute de eliminare: 8-2

HCM Baia Mare: Ionica Munteanu (22 interventii, a aparat un 7m), Paula Ungureanu – Valentina Ardean Elisei 9 (unul din 7m), Melinda Geiger 5, Lois Abbingh 5 (unul din 7m), Katarina Jezic 3, Adriana Nechita 3, Gabriela Perianu 2, Allison Pineau 2, Laura Oltean 1, Ana Maria Tanasie 1, Gabriella Szucs 1, Luciana Marin, Timea Tatar, Patricia Vizitiu , Gabriela Preda.

Antrenori: Aurelian Roșca și Ioan Băban

Esbjerg: Emily Stand Sando (7 interventii), Filippa Idehn (4 interventii) – Laura Van der Heijden 5, Lotte Grigel 4 (2 din 7m), Estavana Polman 3, Maibritt Kviesgaard 3, Maria Mose Vestergaard 3, Rikke Riber Zachariassen 2, Jenny Alm 1, Tove Elise Seest, Susanne Kastrup Forslund, Stine Bodhold Nielsen, Betina Riegelhuth.

Antrenori: Lars Frederiksen si Lars Jeppesen.