AcasăEvenimentTURNEU WTA DUBAI – Simona Halep a câștigat finala după o partidă...

TURNEU WTA DUBAI – Simona Halep a câștigat finala după o partidă electrizantă cu Pliskova

Simona Halep a câștigat turneul WTA de la Dubai după o finală superbă împotriva Karolinei Pliskova, din Cehia. Sportiva noastră s-a impus în cel mai important meci al turneului din Emirate cu scorul de 6-4, 7-6. Ultimul act al competiţiei a durat o oră şi 47 de minute, iar cel de-al doilea set a fost „împins“ spre tie-break. Începutul i-a aparţinut Karolínei Plíšková, care i-a pus probleme Simonei Halep pe tot parcursul meciului.  În setul doi a existat un moment în care cehoaica a solicitat o pauză pentru îngrijiri medicale, dar acest lucru nu s-a văzut în jocul ei ulterior.

Prin această victorie, Simona Halep a câştigat cel de-al 10-lea său turneu din carieră şi va reveni pe locul trei WTA, urcând o poziţie în ierarhia mondială a tenisului feminin. „A fost un turneu excelent, mi-e greu să spun cum mă simt, este un titlu foarte mare pentru mine. Sunt fericită. Mi-am dorit să joc acest turneu foarte mult. Mulţumesc tuturor celor din tribune!“, a fost prima reacţie a Simonei Halep.

Cele două jucătoare s-au întâlnit pentru prima dată într-un meci de tenis. În drumul spre finală, Simona Halep le-a mai învins pe slovaca Daniela Hantuchová (47 WTA), bulgara Ţvetana Pironkova (57 WTA), rusoaica Ekaterina Makarova (9 WTA) şi daneza Caroline Wozniacki (5 WTA).

De cealaltă parte, Karolína Plíšková a trecut de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (40 WTA), cehoaica Barbora Záhlavová-Strýcová (22 WTA), sârboaica Ana Ivanovici (6 WTA), cehoaica Lucie Šafářová (15 WTA) şi spanioloaica Garbiñe Muguruza (24 WTA).

Victoria finală îi va aduce Simonei Halep 456.000 de dolari şi 900 de puncte WTA.