AcasăEvenimentSportTRIPLĂ ISTORICĂ - CSM București a cucerit și Cupa României, HCM Baia...

TRIPLĂ ISTORICĂ – CSM București a cucerit și Cupa României, HCM Baia Mare a luat bronzul

Triplă istorică pentru CSM Bucureşti. La ultimul meci cu Kim Rasmussen pe bancă, echipa din Capitală a câştigat Cupa României, în direct pe Digi Sport 2, după finala cu HCM Roman, scor 32-24.

CSM Bucureşti a reuşit tripla! După ce au cucerit titlul în Liga Naţională şi Liga Campionilor, jucătoarele pregătite de Kim Rasmussen au intrat şi în posesia Cupei României.

La ultimul meci cu antrenorul danez pe bancă, echipa din Capitală a început însă slab finala cu HCM Roman şi a fost condusă cu trei goluri, în două rânduri. Cristina Vărzaru a restabilit egalitatea, iar CSM Bucureşti a reuşit să intre în avantaj la pauză, 15 la 13.

La reluare, moldovencele n-au reuşit să ţină pasul cu campioana Europei şi au marcat doar un gol în 13 minute. Suedeza Isabelle Gullden a inventat câteva reuşite de senzaţie, semnate de Vărzaru şi Rodrigues. Cea mai bună marcatoare a partidei a fost chiar fosta jucătoare a campioanei, ucraineanca Iryna Glibko, cu 11 reuşite.

Nu a fost suficient pentru ca HCM Roman să o oprească pe CSM Bucureşti din drumul spre trofeu. S-a terminat 32 la 24 pentru echipa antrenată de Kim Rasmussen, care încheie cu un nou trofeu cel mai bun sezon din istoria clubului.

Simt că suntem invincibile. Practic, sezonul ăsta am câştigat tot. Cred că, dacă ar mai fi fost ceva, nimic nu ne-ar fi doborât„, a spus la final Iulia Curea. Pentru CSM Bucureşti este prima Cupă a României din palmares.

HCM Baia Mare a câștigat finala mică

În meciul pentru locurile 3-4 din Final Four al Cupei României, probabil ultimul meci din îndelungata istorie a clubului băimărean, HCM Baia Mare a învins cu 34-25 (13-14) pe Dunărea Brăila. Principala marcatoare a învingătoarelor a fost Abbingh, cu 10 goluri înscrise.

În urma acestui succes, HCM încheie sezonul 2015-2016 cu medaliile de bronz în Cupa României, medaliile de argint în Liga Naţională şi prezenţa în sferturile de finală ale Champions League.

Atât în debutul partidei, la încălzire şi la prezentarea echipelor, cât şi la final, jucătoarele noastre aveau ochii în lacrimi, având în vedere momentul foarte trist prin care trece handbalul băimărean. Şi la acest ultim meci publicul din Baia Mare a fost la înălţime, aproximativ 500 de suporteri ai HCM fiind prezenţi în Polivalenta clujeană.

HCM Baia Mare: Munteanu (13 intervenţii), Dumanska (2) – Abbingh 10 (4 din 7m), Do Nascimento 6, Jezic 4, Marin 4, Vizitiu 3, Ardean Elisei 3, Tănasie 2, Geiger 1, Szucs 1, Perianu. Antrenor: Aurelian Roşca. Director tehnic: Ioan Băban;