AcasăEvenimentSportTotul despre El Clasico 166 din "La Liga" Messi - Ronaldo 2-2,...

Totul despre El Clasico 166 din „La Liga” Messi – Ronaldo 2-2, şi Atletico este noul rival pentru „Barca”!

Barcelona a ratat „uciderea” campiontului prin distanţarea la 11 puncte de eterna rivală Real. Catalanii vor avea o altă concurentă pentru titlu, Atletico de Madrid, câştigătoarea Europa League 2012.
Fotbal stelar și politică
Barcelona şi Real au transformat seara/noaptea de 7 octombrie 2012 într-una stelară. Un spectacol fotbalistic la cel mai înalt
nivel, desfăşurat în faţa a peste 90.000 de spectatori şi de sute de milioane de telespectatori – 40 de canale de televiziune au transmis meciul, iar numărul ziariştilor acreditaţi a fost de 500. Suporterii gazdelor au avut o coregrafie specială, întreg stadionul devenind un adevărat drapel al Cataluniei. Prin minutul 17, întreg stadionul a scandat „independenţă, independenţă!”, aşa cum suporterii anunţaseră de două zile printr-o scrisoare dată presei locale. Se ştie, localnicii din această provincie militează pentru
separarea Cataluniei de Spania, şi, în ultimul timp manifestările pro-independenţă au luat amploare, acum şi la „El Clasico”
Meciul de duminică era unul capital pentru madrileni, aflaţi la 8 puncte în spatele Barcelonei. O victorie a celor de la Real, ar
fi redus distanţa la 5 puncte şi ar fi putut constitui o reintrare a madrilenilor în lupta pentru titlu. Egalul, deşi din punct de vedere scriptic, înseamnă un punct pe terenul adversarei, nu-i ajută pe madrileni. Ei trebuie să aştepte trei paşi greşiţi ai catalanilor, să-i învingă pe Bernabeu şi să nu mai piardă puncte la echipe mai slab cotate. Nu este imposibil, dar aceste ipoteze sunt greu de înregistrat în practică, chiar dacă mai sunt 31 de etape de jucat.
Barcelona a avut, mai ales în ultimele 5 minute, posibilitatea de a se distanţa la 11 puncte de Real, dar s-a opus bara la un şut al lui Montoya, iar în minutul 90+3, Pedro a ratat o ocazie imensă.

Un rezultat echitabil
Cele 93 de minute ale meciului ne-au arătat două forţe sensibil egale. Primele 30 de minute au aparţinut oaspeţilor, care în afară de gol, au mai avut o bară (Benzema – min.25). Madrilenii au în Di Maria şi Benzema oamenii cei mai priculoşi în această perioadă, Ronaldo fiind ţinut foarte strâns de Dani Alves. Totuşi CR 7 reuşeşte să deschidă tabela, la singura fază în care a scăpat de supravegherea brazilianului. Accidentarea lui Alves în min.27 i-a creat un spaţiu de manevră mai mare lui Ronaldo, care a devenit vioara întâi a oaspeţilor. În prima jumătate de oră, catalanii au tras primul şut la poartă abia în minutul 21. Totuşi, 10 minute mai târziu, o eroare în careul Realului este speculată de Messi care egalează. Urmează 30 de minute (31-45 şi 45-61) când Barcelona face legea în teren, preia conducerea, dar este egalată din cauza păgubosului sistem de apărare în linie. Absenţa lui Pujol, Pique şi Alves se cunoaşte la Barcelona, şi chiar clasicul tiki-taka are mult de suferit, tocmai pentru că Pujol şi Pique sunt cei doi dirijori din spate a sistemului. Paradoxal, deşi a avut o posesie dublă faţă de adversar, Barcelona lui Vilanova nu mai acoperă terenul aşa cum o făcea pe timpul lui Guardiola.
În ultima treime a partidei s-a jucat pe contre. Ambele echipe au avut câte trei mari oportunităţi de a înscrie, dar aceastea n-au fost concretizate. Oaspeţii au avut neşansa ca Benzema să nu se mai vadă deloc în partea a doua – a fost şi motivul înlocuirii lui, iar germanii Khedira şi Ozil s-au stins şi ei pe final. De la gazde, Fabregas a fost sub aşteptări, Xavi nu a fost în apele lui, iar jocul slab al lui Adriano l-a obligat pe Busquets să stea mai mult în propria treime. Ambele echipe au reclamat câte un penalty, la Iniesta, respectiv Ozil, dar reluările au confirmat că arbitrul a avut dreptate refuzând ambele cereri. Concluzia, un rezultat echitabil, niciuna din părţi neputându-se declara nedreptăţită.
Fişa tehnică a meciului
Stadion: Camp Nou
Spectatori: 98.666
Barcelona: Valdés – Alves (Montoya – min.27), Mascherano, Adriano, Alba – Fàbregas (Sanchez – min.64), Busquets, Xavi
– Pedro, Messi, Iniesta
Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Pepe, Ramos, Marcelo – Xabi Alonso, Khedira – Di Maria (Essien – min.87), Özil (Kaka – min.80), C. Ronaldo – Benzema (Higuain – min.62).
Au înscris:
0-1 min.24 – Ronaldo primeşte o minge în careu, la 12 metri stânga şi şutează violent în colţul scurt
1-1 min.31 – Pedro centrează de pe dreapta, Pepe ratează intervenţie la 7 metri de poartă şi Messi şutează plasat
2-1 min.61 – Messi execută impecabil o lovitură liberă de la 18 metri
2-2 min.66 –Ronaldo primeşte o pasă în centrul careului de la Ozil şi înscrie plasat pe lângă Valdez
Statistici El Clasico
Messi a intrat în top 5 marcatori El Clasico „La Liga”
Prin cele două goluri înscrise în poarta lui Casillas, argentinianul Messi a intrat în top 5 al marcatorilor All Time din El Clasico în „La Liga”. De menţionat că pe primul loc se află tot un argentinian (naturalizat spaniol ulterior), monumentalul Alfredo di Stefano, cu
14 goluri înscrise în 11 ani. Tot Di Stefano este pe primul loc cu 18 goluri înscrise în meciurile Real – Barcelona din toate competiţiile. Messi se află aici pe locul 2 cu 17 reuşite.
Top golgheteri El Clasico în „La Liga”
1. Alfredo di Stefano (Real) – 14 goluri; (a jucat la Real între anii 1953 – 1964)
2. Cezar (Barcelona) – 12 goluri; (1939 – 1955)
3. Raul (Real) – 11 goluri; (1994 – 2010)
4. Messi (Barcelona) – 10 goluri; (2007 – prezent)
4. Gento (Real) – 10 goluri; (1953 – 1971)
5 Puskas (Real) – 9 goluri; (1958 – 1966)
5. Santillana (Real) – 9 goluri; (1971 – 1988)

Declaraţie elegantă (!?!?) a lui Mourinho
„Ar trebui să se interzică să se spună cel mai bun jucător din lume. Cei doi (Messi şi Ronaldo – n.a.) sunt de pe altă planetă. Mi-ar place ca acest titlul să-i revină jucătorului meu, pentru că a cîştigat cel mai important campionat din lume (cel al Spaniei – n.a.). După părerea mea rezultatul se potriveşte cu ce au jucat cele două echipe. (…) Există lucruri care trebuie îmbunătăţite la Real Madrid şi Jose Mourinho, dar astăzi a fost un joc grozav”. Trebuie să recunoaştem, că o astfel de declaraţie nu s-a mai auzit din gura lui Mourinho după un joc pe care nu l-a câştigat, şi mai ales după un joc cu Barcelona.

Urmează „Mini-clasico”?
Paradoxal, cel puţin pe hârtie, la ora actuală principalul concurent al Barcelonei este Atletico de Madrid. A doua echipă a Madridului se află pe locul 2, cu acelaşi număr de puncte ca şi Barcelona, 19, având însă un golaveraj mai slab. Atletico este adevărat a jucat până în prezent cu echipe mai slab cotate, ca să nu spunem modeste. Singurul adversar de calibru, i-a ieşit duminică seara în cale, şi anume echipa minune, FC Malaga. Atletico s-a impus greu, cu 2-1, golul victoriei fiind înscris în minutul 90. Madrilenii îl au pe Falcao, cel care este al treilea super-star din „La Liga” după Messi şi Ronaldo. Nu se ştie însă dacă Falcao va rămâne şi după „mercato” din iarnă la Atletico. Chelsea şi Manchester City licitează pentru el sume astronomice. În vară o ofertă de 55 de
milioane de euro a fost refuzată. Fără Falcao, Atletico devine o echipă de pluton. (cotidianul.ro)