AcasăEvenimentSportTHRILLER ÎN NOAPTE - Halep, în sferturi după un meci foarte dificil

THRILLER ÎN NOAPTE – Halep, în sferturi după un meci foarte dificil

Un meci epuizant care s-a încheiat aproape de miezul nopţii în SUA, și dimineață la noi. Adversară facilă pentru Halep în sferturi. Victorii pentru echipele lui Mergea şi Tecău. Cum arată sferturile de finală.

Halep – Petkovic 2-1

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală în turneul de la Cincinnati după ce a învins-o în trei seturi pe Andrea Petkovic (Germania – 17 WTA) într-un meci care a durat 2 ore şi 42 de minute. Un feci foarte dificil, în care românca a fost nevoită să remonteze de la 0-1 la seturi. Primul set a fost relativ echilibrat, dar s-a putut observa ceva mai multă prospeţime la germancă, care şi-a câştigat mai uşor serviciile decât Halep. La scorul de 4-5, Halep serveşte sub presiune şi adversara face break fără probleme. În setul secund am avut probabil momentul cheie al meciului.

În al doilea game, la 1-0 pentru Petkovic, aceasta a avut nu mai puţin de 5 mingi de break, dar Halep le-a salvat pe toate şi a câştigat game-ul. Este dificil de anticipat ce s-ar fi întâmplat dacă germanca ar fi avut 2-0 la începutul setului secund, pentru că deşi Halep şi-a făcut serviciul, la un moment dat scorul a ajuns 3-2 pentru Petkovic. Halep are însă o revenire de senzaţie, câştigă 3 game-uri consecutiv, ajunge la 5-3 şi setul se încheie cu 6-4 pentru ea.

Şi setul decisiv a avut un moment foarte important în economia jocului: Halep face break chiar în debutul setului, dar după un game care a durat 16 minute !!, şi în care adversara ei a avut de 4 ori minge de game. După acest game maraton Halep preia controlul, avem ultima egalitate la 2 şi ultimele 4 game-uri sunt câştigate de româncă. Halep îşi completează zestrea de puncte în clasamentele WTA cu 190 de puncte şi se distanţează şi mai mult de urmăritoarele ei, Wozniacki şi Kvitova.

Azarenka şi Bencic s-au accidentat și au abandonat

Dintre evenimentele zilei (nopţii la noi) la Cincinnati, două sunt de consemnat: abandonurile Victoriei Azarenka şi a „copilului minune” Belinda Bencic. Azarenka a jucat în turul III contra rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova (34 WTA) şi la scorul de 6-1, 0-3 s-a retras din cauza unei accidentări. Belinda Bencic s-a retras după primul set, 2-6 în meciul cu Lucie Safarova. În game-ul 4, câştigat de Bencic (scorul a devenit de 2-2), elveţianca a executat o lovitură pretenţioasă, dar s-a accidentat la mână. După intervenţia medicului arenei, Bencic a jucat cu închietura mâini bandajată încă 4 game-uri pe care le-a pierdut, după care a anunţat că se retrage. „Iniţial am crezut că este ceva superficial şi am continuat să joc. Abia după ce s-a terminat setul am văzut că este ceva serios, aveam dureri la fiecare lovire a mingii şi am decis să mă retrag”, a declarat Bencic. Elveţianca de 18 ani a fost cea mai aşteptată jucătoare aici la Cincinnati, după ce a reuşit la Toronto să câştige 4 meciuri în faţa a 4 jucătoare din top 10, iar aici în primul tur a trecut de Kerber, aflată pe locul 11 în clasamentul WTA, iar o victorie la Safarova ar fi propulsat-o în top 10.

În rest rezultatele turului III au fost normale, iar în sferturi vor avea loc următoarele meciuri:

1. Serena Williams (c.s. 1) – Ana Ivanovic (c.s. 6)
  2. Lucie Safarova (c.s. 7) – Elina Svitolina (c.s. 14)
  3. Simona Halep (c.s. 3) – Anastasia Pavlyuchenkova (34 WTA)
  4. Anna Karolína Schmiedlová (41 WTA) – Jelena Jankovic (25 WTA)

În semifinale vor juca W 1 – W 2 şi W 3 – W 4.

Victorii superbe la dublu băieţi

Ambele dubluri cu participare românească s-au calificat în sferturile de finală, după ce au trecut de perechi redutabile. Victoriile au venit după partide de un rar dramatism. În ceea ce priveşte perechea Tecău/Roger, victoria a însemnat o revanşă după înfrângerea categorică în faţa aceloraşi adversari în turneul de la Toronto. Rezultate:

• Tecău/Roger – A.Peya (Aut)/B.Soares (Bra): 6-4, 3-6 [11/9]
  • Mergea/Bopanna – P.H.Herbert/N.Mahut (Fra): 1-6, 7-6 [13/11]

În sferturi de finală, Tecău/Roger va juca contra perechii M.Matkowski/N.Zimonjić, pereche pe care au învins-o la Wimbledon. Mergea şi Bopanna vor juca împotriva dublului cap de serie nr.2, Ivan Dodig (Cro) şi Marcelo Melo (Bra). Dacă în sferturi ambele dubluri care au români în componenţă vor câştiga, ele se vor „revedea” în semifinale, aşa cum s-a întâmplat şi la Wimbledon.