AcasăEvenimentSportTenis. Turneul de la Roma. Am rămas doar cu Sorana și Horia!

Tenis. Turneul de la Roma. Am rămas doar cu Sorana și Horia!

La turneul WTA de la Roma, Sorana Cârstea a trecut azi, în turul doi, de suedeza Sofia Arvidsson. La Mastersul de la Roma, sportiva din Târgoviște continuă traseul excelent: s-a impus cu 2-0 la seturi, după o prestație consistentă, copie fidelă a evoluției din primul tur, când a trecut de sârboaica Jelena Jankovici.
Sorana este singura sportivă tricoloră rămasă în concurs pe zgura din capitala Italiei. Monica Niculescu și Simona Halep au părăsit competiția din manșa inaugurală.
Constănțeanca Halep a fost bătut aseară de Venus Williams. Campioana din America a învins cu 6-3, 6-4.
Nici la băieți nu mai avem reprezentanți, Adrian Ungur fiind eliminat ieri de argentinianul Juan Monaco, scor 2-6, 2-6.
Mai departe merge, la dublu, Horia Tecău. Alături de partenerul său, suedezul Robert Lindstedt, Tecău i-a eliminat pe argentinienii Cabal-Schwank, scor 6-4, 6-3.