AcasăEvenimentSportTenis. Turneul de la Miami. În sfârșit, o veste bună: Halep în...

Tenis. Turneul de la Miami. În sfârșit, o veste bună: Halep în turul trei!

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat vineri în manşa a treia a turneului WTA de la Miami, dotat cu premii totale de 4.828.050 dolari, în urma victoriei cu 6-3, 6-2 în faţa rusoaicei Nadia Petrova (favorita N. 32).

Halep a câştigat după o oră şi 29 de minute şi şi-a asigurat astfel un cec de 21.000 de dolari şi 80 de puncte WTA.

În şaisprezecimile de finală, Halep o va înfrunta pe învingătoarea meciului dintre franţuzoaica Marion Bartoli (N. 7) şi slovena Polona Hercog.

Tot vineri, Monica Niculescu (N. 28) a fost învinsă cu 4-6, 6-3, 6-4 de Aleksandra Wozniak (Canada), în turul secund.
La dublu, perechea Horia Tecău și Lindstedt a fost eliminată încă din primul tur.