AcasăEvenimentSportTenis. Turneul de la Doha. Halep s-a oprit, Niculescu merge mai departe

Tenis. Turneul de la Doha. Halep s-a oprit, Niculescu merge mai departe

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, locul 31 WTA, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Doha (Qatar), dotat cu premii în valoare totală de 2.168.400 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei. Niculescu a învins-o, în optimile de finală, cu scorul de 7-6 (7/5), 6-4, după o oră şi 55 de minute, pe Katerina Bondarenko (Ucraina), poziţia 90 în ierahia mondială.

În sferturile de finală, Monica Niculescu o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Petra Cetkovska (Cehia), locul 30 WTA, şi Samantha Stosur (Australia), a treia favorită a competiţiei şi poziţia a cincea în clasamentul mondial. Pentru calificarea în sferturile de finală, Niculescu va primi 225 de puncte WTA şi un cec în valoare de 44.250 de dolari.

Simona Halep a fost învinsă, în optimile de finală, cu scorul de 6-3, 6-1, după o oră şi 20 de minute, de Victoria Azarenka (Belarus), cap de serie numărul unu şi liderul ierarhiei mondiale. Halep va primi 125 de puncte WTA şi un cec în valoare de 22.000 de dolari.