AcasăEvenimentSportTenis. Tecău și Lindstedt au câștigat turneul de la Hertogenbosch. Ferrer s-a...

Tenis. Tecău și Lindstedt au câștigat turneul de la Hertogenbosch. Ferrer s-a impus la simplu

Perechea Horia Tecău – Robert Lindstedt a câștigat în această după-amiază finala turneului de tenis de la Hertogenbosch (Olanda).
Dublul româno-suedez, cap de serie numărul 1 la turneul din Olanda, a dispus de cuplul Cabal – Tursunov, scor 6-3, 7-6 (1).
Pe durata jocului, Horia și Robert, care au avut în față o pereche încropită ad-hoc la startul întrecerii, au evoluat performant, nepierzându-și niciodată serviciul.
Pentru Tecău urmează un turneu de Mare Șlem, cel de la Wimbledon, care va avea loc tot pe iarbă, apoi Olimpiada de la Londra.
La Wimbledon, Tecău și Lindstedt sunt dublu finaliști. Ambele finale au fost pierdute.

Spaniolul David Ferrer a câştigat turneul internaţional masculin de tenis de la Hertogenbosch,   dotat cu premii în valoare de 398.250 euro, în finala căruia l-a învins cu 6-3, 6-4 pe germanul Philipp Petzschner.
Ferrer (30 ani), principalul favorit al acestui turneu pe iarbă, pe care l-a mai câştigat în 2008, şi-a trecut în palmares, cu această ocazie, cel de-al 4-lea titlu ATP din acest an şi al 15-lea din carieră.