AcasăEvenimentSportTENIS - Irina Begu, învinsă de Angelique Kerber, în primul meci al...

TENIS – Irina Begu, învinsă de Angelique Kerber, în primul meci al întâlnirii România-Germania

Jucătoarea Irina Begu (35 WTA) a fost învinsă, sâmbătă, de Angelique Kerber, numărul 3 mondial, cu scorul de 2-6, 3-6, în primul meci al întâlnirii România – Germania, din barajul pentru menținerea în Grupa Mondială a Fed Cup, disputat în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Jucătoarea română a început meciul cu Kerber cu o dublă greșeală, iar această lipsă concentrare a fost evidentă de-a lungul primului set. Adversara ei a profitat la maximum, reușind după doar câteva minute să se distanțeze la 2-0, iar ulterior să conducă și cu 5-1.

Prima minge de break a Irinei Begu a venit abia după 29 de minute, la scorul de 5-2. Kerber însă a gestionat excelent situația, a salvat mingea de break și apoi a încheiat setul rapid cu un as, după exact 30 de minute de joc.

Irina Begu a părut că începe să își revină în setul al doilea, câștigând primul său game la 0. Chiar și așa însă, Kerber a continuat să joace fără greșeală pe serviciul ei și să îi pună probleme româncei, preluând conducerea destul de repede cu 3-1. Al cincilea game al setului secund a fost și cel mai disputat, Begu impunându-se pe serviciul propriu după mai bine de 12 minute de joc și reducând din diferență (3-2).

Împinsă de la spate de publicul clujean, jucătoarea română a schimbat tactica, venind mai des la fileu și folosindu-se mai mult de mingile scurte. Dar adversara ei, câștigătoarea turneului de la Australian Open din acest an, și-a demonstrat valoarea și la Cluj, și a câștigat și setul al doilea cu un break, scor 6-3. Kerber s-a impus în acest meci într-o oră și 26 de minute.

Irina Begu a servit mai rapid decât adversara ei, dar în ciuda celor 7 ași reușiți de-a lungul partidei, a făcut și 4 duble greșeli. De partea cealaltă, Kerber a realizat doar doi ași, dar fără nicio dublă greșeală. De asemenea, jucătoarea germană a câștigat patru din cele opt puncte de break, în timp ce Begu a avut doar două, pierzându-le pe ambele.