AcasăEvenimentSportTenis. Djokovic și Azarenka sunt laureații turneului de la Beijing

Tenis. Djokovic și Azarenka sunt laureații turneului de la Beijing

Pentru a treia oară în carieră Novak Djokovic a câştigat turneul ATP de la Beijing, dotat cu premii totale în valoare de 2.25 milioane de dolari.
Principal favorit la obţinerea titlului, Djokovic l-a învins în ultimul act pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, cu 7-6 (4), 6-2.Un singur set a pierdut Djokovic în această săptămână la Beijing.
Tsonga a avut şansa lui contra lui Djokovic, dar a concretizat doar una din cele şase mingi de break de care a beneficiat.
Djokovic a ajuns la patru titluri câştigate în 2012 şi la opt victorii obţinute în faţa lui Tsonga.

Azarenka, mai tare ca Șarapova

Lidera mondială Victoria Azarenka a câştigat de o manieră categorică finala turneului WTA de la Beijing, impunându-se în două seturi în faţa rusoaicei Maria Şarapova.

Azarenka s-a impus cu 6-3, 6-1 şi a ajuns la a cincea victorie consecutivă pe suprafaţă rapidă în faţa adversarei sale.
Mai mult decât atât, Azarenka a câştigat patru din ultimele cinci finale disputate în compania Mariei Şarapova.
Ocupantă a locului secund în clasamentul mondial, Şarapova a păcătuit la capitolul consistenţă şi a greşit mai mult. Rusoaica a oferit adversarei sale nu mai puţin de 39 de puncte.
Astfel după o oră şi 27 de minute Azarenka a ridicat deasupra capului al 13-lea trofeu din carieră şi primul din ultimele şase luni, mai precis de la Indian Wells încoace. De cealaltă parte, Şarapova rămâne fără titlu după câştigarea Openului Franţei.

În altă ordine de idei, Kei Nishikori a devenit primul nipon care câştigă Openul Japoniei de la Tokyo.
Nishikori l-a învins în finala de duminică pe canadianul Milos Raonic, cu 7-6, 0-6, 6-3, şi la începutul săptămânii viitoare va ajunge pe locul 15 ATP.
Pentru Nishikori este doar al doilea titlu ATP din carieră după cel obţinut în 2008 la Delray Beach.