AcasăEvenimentSportSURPRIZĂ MARE ÎN SPANIA - FC Barcelona a pierdut acasă cu nou-promovata...

SURPRIZĂ MARE ÎN SPANIA – FC Barcelona a pierdut acasă cu nou-promovata Alaves!

SURPRIZĂ MARE ÎN SPANIA Surpriză de proporții în Primera Division. Campioana Barcelona a fost învinsă pe Camp Nou, cu 2-1, de nou-promovata Deportivo Alaves.

Pauza pentru meciurile internaționale a lovit din nou Barcelona. Catalanii au suferit primul eşec al sezonului în La Liga, 1-2 cu Alaves. Cu Messi, Suarez şi Iniesta rezerve, catalanii au avut primele ocazii ale meciului prin Aleix Vidal, după faze fixe (25, 34).

Oaspeţii au dat însă lovitura prin Deyverson şi au terminat prima repriză în avantaj (39). Mathieu a restabilit egalitatea imediat după pauză, în urma unui corner executat de Neymar (46).

Luis Enrique i-a trimis pe rând în teren pe Messi, Iniesta şi Suarez, însă tot oaspeţii au marcat. Gomez Perez Ibai a scăpat singur spre poarta lui Cillesen şi a înscris golul victoriei pentru nou-promovata Alaves (64). În prelungiri, Messi putea evita înfrângerea, dar a trimis alături din interiorul careului, iar Barca a rămas la trei puncte în urma rivalei Real Madrid.

Ultima campioană a Spaniei care a pierdut pe teren propriu în fața unei nou-promovate a fost tot Barcelona, în 2010, când a fost învinsă acasă de Hercules Alicante, cu 2-0. Ce aveau în comun Hercules de atunci și Deportivo Alaves de acum? Kiko Femenia a jucat la ambele formații. Între cele două episoade a ajuns chiar și în lotul Barcelonei, între 2011 și 2013.

Barcelona: Cilessen – Aleix Vidal, Mascherano, Mathieu, Digne – Busquets, Rakitic, Denis Suarez (Messi, 60) – Arda Turan (Iniesta, 64), Paco Alcacer (Luis Suarez, 66), Neymar
Antrenor: Luis Enrique

Alaves: Pacheco – Kiko Femenia (Vigaray, 74), Laguardia, Alexis, Raul Garcia – Theo Hernandez, Marcos Llorente, Diego Torres – Edgar Mendez (Espinoza, 70), Ibai Gomez (Camarasa, 79), Deyverson
Antrenor: M. Pellegrino (digisport.ro)