AcasăEvenimentSportSURPRIZA ETAPEI - AH Minaur a învins U Craiova cu 31-29

SURPRIZA ETAPEI – AH Minaur a învins U Craiova cu 31-29

SURPRIZA ETAPEI. Academia de Handbal Minaur a realizat surpriza etapei a XV-a din Divizia A, învingând pe propriul teren echipa Universitatea Craiova, scor 31-29, după ce la pauză oaspeții au condus cu 17-16.

SURPRIZA ETAPEI. Academia de Handbal Minaur a început excelent partida, conducând cu 4-2 după primele șapte minute de joc.

Diferența de două goluri s-a păstrat până în minutul 17, când oaspeții au egalat la opt, pentru ca până la finalul primei reprize cele două echipe să meargă de la egal la egal. La pauză, Universitatea a intrat la cabine în avantaj, scor 17-16.

Imediat după reluare, U Craiova s-a distanțat la 19-16, aceasta fiind diferența care a predominat în actul secund, până spre finalul meciului, când Academia de Handbal Minaur s-a apropiat la 27-28.

Oaspeții au marcat golul cu numărul 29, după care au urmat patru goluri consecutive marcate de echipa noastră, partida terminându-se cu scorul de 31-29.

Academia de Handbal Minaur: Cristian Niculai, Mathias Kulik, Andrei Balint – Viorel Boșca (7 goluri), Pandeluț Pomian (7), Sergiu Makaria (4), Mihai Dobra (4), Alexandru Lenghel (4), Eric Bărbuș (4), Adrian Dedea (1), Denis Mițicuș, Andrei Moisi, Rareș Cozma, Tudor Boer. Antrenor: Silviu Surducan.

În următoarea etapă, Academia de Handbal Minaur se va deplasa la Oradea, unde va întâlni a doua clasată a Diviziei A.