AcasăEvenimentSportSTEJARUL, MAI TARE CA ARȚARUL - România a învins Canada într-un meci...

STEJARUL, MAI TARE CA ARȚARUL – România a învins Canada într-un meci test

STEJARUL, MAI TARE CA ARȚARUL Naționala de rugby a României a învins, sâmbătă seara, reprezentativa Canadei cu scorul de 21-16 (18-6), într-un meci-test care a avut loc pe Stadionul Național ”Arcul de Triumf” din Capitală.

Ca și în partida cu SUA, de săptămâna trecută, tricolorii au dominat în prima repriză, chiar dacă adversarii lor au început întâlnirea în forță, mitanul secund fiind însă mult mai echilibrat, jucătorii ”frunzei de arțar” aflându-se în multe momente la cârma jocului.

Oaspeții au deschis scorul, prin Gordon McRorie, dintr-o lovitură de penalitate, în minutul 2, dar românii au restabilit repede egalitatea, prin Florin Vlaicu, tot dintr-o lovitură de pedeapsă.

”Stejarii” au pus apoi o presiune tot mai mare pe defensiva adversă, iar după ce Ionuț Dumitru nu a reușit, în minutul 8, să culce mingea în terenul de țintă, fiind blocat în ultimul moment, în minutul 11 Vlaicu a înscris primul eseu al meciului, pe care tot el l-a transformat.

rugby-rom%c3%a2niaa%c3%aenvinscanadacu21-16_601015

Canadienii au recuperat din diferență printr-o lovitură de penalitate concretizată de McRorie în minutul 14, însă eseul lui Ionuț Dumitru, în minutul 22, netransformat de Vlaicu, a adus alte 5 puncte în dreptul României.

Scorul la pauză a fost 18-6 pentru jucătorii lui Lynn Howells, Vlaicu punând 3 puncte printr-o lovitură de pedeapsă.

Primele 10 minute din partea a doua a jocului au aparținut oaspeților care au presat puternic echipa noastră, însă defensiva ”Stejarilor” a rezistat cu brio. Mai mult, în minutul 55, Vlaicu a pus primele puncte ale reprizei a doua, printr-o lovitură de penalitate, stabilind o diferență consistentă pe tabelă: 21-6.

Canadienii au revenit în joc, iar McRorie a concretizat, la rândul său, o lovitură de pedeapsă, în minutul 61 scorul devenind 21-9 pentru tricolori. Atacurile oaspeților au continuat, românii apărându-se cu întreaga echipă și încercând să țină balonul cât mai departe de buturile sale.

rugby-romania-si-canada-pentru-a-patra-oara-fata-in-fata

Cu toate acestea, în minutul 74, Philip Mack a izbutit singurul eseu al Canadei, transformat tot de el, stabilind și rezultatul final: 21-16 pentru naționala României, care obține al cincilea succes consecutiv în fața reprezentativei nord-americane.

Sâmbăta viitoare, în ultima partidă-test a anului, România va înfrunta Uruguay, tot pe Stadionul național ”Arcul de Triumf”.

Echipele

România: 1. Mihăiță Lazăr (Castres Olympique), 2. Eugen Căpățână (Timișoara Saracens), 3. Alexandru Țăruș (Beziers), 4. Johan Van Heerden (Știința Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Tarbes), 6. Viorel Lucaci (CSA Steaua), 7. Stelian Burcea (Căpitan/Timișoara Saracens), 8. Andrei Gorcioaia (Valence d’Agen),9. Florin Surugiu (Steaua), 10. Florin Vlaicu (Steaua), 11.Ionuț Dumitru (Steaua) 12. Vlăduț Popa (Timișoara Saracens), 13. Jack Umaga (Timișoara Saracens),14. Tangimana Fonovai (Timișoara Saracens), 15. Cătălin Fercu (Timișoara Saracens)

Rezerve: 16. Andrei Rădoi (Timișoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Carcassonne), 18. Alexandru Gordaș (CSA Steaua),19. Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), 20. Cristian Chirică (Știința Baia Mare), 21. Valentin Calafeteanu (Timișoara Saracens), 22. Nicolas Onuțu (La Voulte-Valence), 23.Stephen Shennan (Timișoara Saracens)

Canada: 1. Djustice Sears-Duru (Glasgow Warriors), 2. Raymond Barkwill (Castaway Wanderers), 3. Jake Ilnicki (Manawatu Turbos), 4. Brett Beukeboom (Cornish Pirates), 5. Evan Olmstead (Newcastle Falcons), 6. Kyle Baillie (Westshore RFC), 7. Matthew Heaton (Darlington Mowden Park), 8. Admir Cejanovic (Burnaby Lake RFC), 9. Gordon McRorie (UBC Old Boys Eavens), 10. Connor Braid (James Bay AA), 11. Taylor Paris (Agen), 12. Benjamin Lesage (UBC Thunderbirds), 13. Conor Trainor (RC Vannes), 14. DTH Van der Merwe (Căpitan/Scarlets), 15. Matthew Evans (Cornish Pirates)

Rezerve: 16. Eric Howard (Brantford Harlequins), 17. Robert Brouwer (Lindsay RFC), 18. Ryan Kotlewski (Westshore RFC), 19. Connor Keys (UVIC Vikes), 20. Clayton Panga (Westshore RFC), 21. Philip Mack (James Bay AA), 22. Pat Parfrey (James Bay AA), 23. Ciaran Hearn (London Irish).