AcasăEvenimentSportVICTORIE ÎN AMICAL - FCM Baia Mare a învins Metaloglobus București...

VICTORIE ÎN AMICAL – FCM Baia Mare a învins Metaloglobus București în ultimul meci de la Tărlungeni

FC Municipal Baia Mare a încheiat vineri stagiul de 14 zile de la Tărlungeni, în ultima zi a cantonamentului întîlnind într-un meci amical gruparea de Liga a III-a Metaloglobus Bucureşti. Formaţia de Liga a II-a a învins cu scor de neprezentare, după ce la pauză tabela era neschimbată. Primul gol a venit în minutul 65, Duruş a centrat din corner şi V. Pop a reluat cu capul din 7 m: 1-0. Vasile Pop va realiza dubla în minutul 83, cînd Gherman va centra, atacantul preia şi trimite fără speranţe pentru portarul advers: 2-0. În fine, ultima reuşită va purta semnătura lui Mădălin Popa, acesta trimiţînd de la 23 m direct în vinclu: 3-0. Pe lîngă cele trei goluri marcate de elevii lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan, băimărenii au mai irosit încă patru ocazii singur cu portarul, prin Ban, Arnăutu, Deac şi V. Pop.

Tehnicienii băimăreni nu au putut conta în acest ultim test de la Tărlungeni pe serviciile lui Alin Bota, Cătălin Savin, Silviu Balaure, Cosmin Sîrbu şi Dănuţ Munteanu, toţi cu probleme medicale. FC Municipal Baia Mare a aliniat, ca şi în precedentele partide, două formaţii diferite în cele două reprize. • Prima repriză: Ormenişan – Giurgiu, Urs, Potecu, Lupu, Bratima, Păcurar, Bogman (30 Şter), Deac, Ban, Arnăutu. • Repriza a doua: Ormenişan (75 Roşiianu) – Duruş, Hodor, Urs, Gherman, Ignea, Ivănică, M. Popa, Şter, Deac, V. Pop.

Băimărenii au disputat pînă în prezent 8 meciuri de verificare, bilanţul fiind unul pozitiv, 4 victorii, 2 egaluri şi 2 înfrîngeri: 4-2 cu Cigand, 5-1 cu FC Zagon, 2-1 cu Viitorul Domneşti şi 3-0 cu Metaloglobus Bucureşti; 2-2 cu Olimpia Satu Mare şi 1-1 cu Sepsi Sfântu Gheorghe; 1-3 cu DVSC Debrecen şi 1-2 cu Unirea Tărlungeni. Al nouălea amical este programat pentru miercuri, 5 august, în deplasare, cu Olimpia Satu Mare.