AcasăEvenimentSportSPULBERATĂ DE PENNETTA! – Simona Halep a pierdut fără drept de apel...

SPULBERATĂ DE PENNETTA! – Simona Halep a pierdut fără drept de apel semifinala în doar 59 de minute!

Simona Halep a fost invinsa de italianca Flavia Pennetta (locul 26 WTA) in semifinalele de la US Open, scor 1-6, 3-6, dupa o partida ce a durat doar o ora.
Aflata in premiera in semifinalele de la US Open, Simona a avut in fata o adversara mult mai experimentata, care mai trecuse prin aceasta faza a competitiei si in urma cu doi ani.
Simona a parut foarte nervoasa, s-a precipitat in multe momente in care a incheiat punctele mult prea rapid si nu a facut fata schimburilor prelungite, cand a fost cazul.

In schimb, Pennetta a fost mult mai sigura pe ea si a prins o zi in care i-a iesit tot ce a incercat.
In primul set, Simona a contat intr-un singur moment, in primul game pe propriul serviciu, pentru ca apoi Pennetta a defilat spre un 6-1 zdrobitor.

Extrem de increzatoare, Pennetta a inceput cu un break si setul secund, dar Simona a dat semne de revenire si a condus cu 3-1. Chiar si asa, sportiva noastra a cazut din nou, iar Pennetta a revenit la carma partidei, iar Simona a avut trei game-uri la rand in care nu a facut nici macar un punct! S-a terminat 6-3 in setul secund, iar Simona a fost eliminata dupa o partida ce a durat doar o ora.

Ocupanta locului 26 WTA a afirmat ca marea greseala a Simonei Halep in acest meci a fost pozitionarea proasta pe teren.
„Am fortat mult, iar Simona a stat mult prea in spatele terenului. Aici s-a facut diferenta. Sunt foarte fericita, nu exista cuvinte sa descrie ce simt acum. Am muncit din greu pentru a ajunge in finala”, a afirmat Flavia Pennetta dupa meci.

Fostul mare jucator suedez Mats Wilander a avut un discurs dur la adresa Simonei Halep dupa ce sportiva noastra a fost invinsa in semifinalele de la US Open de italianca Flavia Pennetta.

Wilander, castigator de sapte ori al turneelor de Grand Slam, a acuzat-o pe Simona Halep pentru ca nu si-a putut stapani nervii pe durata partidei.
„A fost surprinzator cat de rapid s-a terminat meciul! Pennetta a avut un joc variat, nu stiu unde a fost pana acum! Asta e diferenta dintre Simona Halep si celelalte jucatoare: se supara prea repede. Nu poti sa faci asta! Nu poti sa faci asta cand esti numarul doi mondial! Nu trebuie sa-i arati ca te-ai suparat. Limbajul trupului Simonei Halep este suspect! Presiunea a coplesit-o in acest meci. Nu este deloc stabila psihic”, a spus Wilander la Eurosport.

Pentru parcursul de la US Open, Simona va primi 805 mii de dolari si 780 de puncte WTA.

De partea cealalta, Pennetta si-a asigurat un cec in valoare de 1,6 milioane de dolari si 1.300 de puncte WTA.

In finala, Pennetta o va intalni pe invingatoarea dintre Serena Williams si Roberta Vinci.