AcasăEvenimentSportSPRE LIGA NAȚIONALĂ – BC Olimpic Baia Mare a câștigat al doilea...

SPRE LIGA NAȚIONALĂ – BC Olimpic Baia Mare a câștigat al doilea meci din turneul de promovare

Baia Mare s-a impus cu 67-61 (38-29) în fața echipei BC Timba Timișoara în al doilea meci din cadrul turneului de promovare în Liga Națională de baschet masculin ce se desfășoară la Ploiești, după ce vineri a câștigat cu Politehnica Iași.

Olimpic Baia Mare, grupare care a condus pe tabelă de-a lungul întregului meci, a dominat autoritar partida, chiar dacă diferența de scor înregistrată la final nu a fost semnificativă. Maramureșenii au început în forță partida, au condus cu 14-0,  bănățenii nereușind minute bune să marcheze măcar un punct.

Sfertul 2 s-a reluat de la 16-22 și meciul nu părea deloc jucat. Dar bănățenii nu au reușit să se apropie decât la un minimum de cinci puncte înainte de pauză, prin Kovacevic. În sfertul 3 Timba a reușit la un moment dat să pună presiune după ce Lazăr și-a apropiat echipa la doar trei lungimi distanță, scor 43-46. Dar, înaintea ultimei pătrimi, Baia Mare s-a distanțat din nou, la 43-53. Avantaj  ce fost mărit în debutul părții finale până la +14. BC Timba a recuperat din nou puncte, dar timpul nu a mai ținut cu timișorenii, care s-au apropiat la cinci puncte când mai erau 24 de secunde din meci.

S-a încheiat 67-61 în favoarea celor de la Olimpic, formația din Baia Mare este ca și calificată în Liga Națională. Cel mai bun marcator al jocului a fost Allan Thomas, de la Olimpic Baia Mare, autor a 20 de puncte.
BCM Olimpic (antrenori Sebastian Man si Dan Donca): Mahmoud Abdu Awel 14 puncte, 5 recuperari, 2 pase decisive; Cristian Corneanu 14 p, 6 rec., 1 pd; Andrei Dohi 5 p, 5 rec., 2 pd; Allan Ralph Thomas 20p, 7 rec., 5 pd; Lucas Tohătan 13p, 4 rec., 2 pd; Florin Dascălescu 1 rec.; Cristian Dumitru, Dan Stoica, Vasile Dunca 1 rec.; Cristian Florea 1p, 1 rec.; Denis Murgu; Cristian Porumb 1 rec.