AcasăEvenimentSportSpectacol total pe Santiago Bernabeu! Mourinho l-a ținut pe bancă pe Casillas,...

Spectacol total pe Santiago Bernabeu! Mourinho l-a ținut pe bancă pe Casillas, dar a fost obligat să apeleze la el!

Partida dintre Real Madrid şi Sociedad, scor 4-3, a debutat cu goluri de ambele părţi. Formaţia gazdă a deschis scorul prin Karim Benzema (’02), iar şapte minute mai târziu, Xabi Prieto a adus egalarea pentru Sociedad, printr-un penalti transformat.
Sami Khedira (’35) a marcat pentru scorul de 2-1 în favoarea madrilenilor, dar Prieto (’40) a reuşit golul egalizator, bifând prima „dublă” a meciului.
Cristiano Ronaldo a ieşit la rampă în minutele 68 şi 71, aducând din nou Realul în avantaj. Sociedad a redus din handicap prin acelaşi Xavi Prieto, în minutul 76.

După mai bine de un deceniu în care a fost titular incontestabil la Real, Casillas a fost trecut pe lista de rezerve la finalul lunii decembrie, odată cu meciul cu Malaga, pierdut de madrileni (2-3). Tehnicianul portughez a declarat că schimbarea portarului nu ţine de orgoliu, ci vine ca urmare a unei decizii tactice luate de el şi staff-ul tehnic.
Pentru al doilea meci consecutiv Jose Mourinho l-a lăsat pe banca rezervelor pe Iker Casillas, dar de această dată portughezul a primit o lovitură din partea destinului.
Adan, jucătorul preferat de Mourinho în locul lui Casillas, a fost eliminat după doar șase minute scurse din meciul Real Madrid-Real Sociedad, și astfel tehnicianul portughez a fost nevoit să-l trimită în teren pe portarul naționalei Spaniei.
Cartonașul roșu primit de Adan a fost cel mai rapid încasat de un jucător în actualul sezon de Primera Division.
Recordul pentru cel mai rapid roșu primit de un jucător al Realului îi aparține chiar lui Casillas, care la 11 februarie 2011 a fost eliminat pentru un fault în poziție de ultim apărător într-un meci cu Espanyol după doar două minute de la start.

Portughezul Cristiano Ronaldo a purtat pentru prima dată în 171 de meciuri oficiale banderola de căpitan la Real Madrid, duminică seara, în meciul de campionat cu Real Sociedad.
Ronaldo a primit banderola de la Jose Mourinho în condițiile în care tehnicianul lusitan a început meciul cu Adan în poartă în locul lui Iker Casillas.
Cum Sergio Ramos (al doilea căpitan), Marcelo (al treilea căpitan) și Higuain (al patrulea căpitan) au absentat singura soluție pentru banderola de căpitan a fost Cristiano Ronaldo.
Acesta și-a păstrat banderola chiar și după intrarea în joc a lui Casillas.
Ronaldo a mai fost căpitanul Realului la 16 mai 2012 într-o partidă amicală disputată de ”albi” în compania naționalei statului Kuweit.