AcasăEvenimentSportSPECTACOL TOTAL – Meciuri frumoase în sferturile Europa League. Mircea Lucescu, aproape...

SPECTACOL TOTAL – Meciuri frumoase în sferturile Europa League. Mircea Lucescu, aproape de a treia semifinală europeană

Manşa tur a sferturilor Europa League s-a ridicat la nivelul aşteptărilor. Echipele au lăsat garda jos şi au oferit un spectacol frumos, atipic pentru fazele finale ale unei competiţii în care miza este foarte mare.

Derby-ul serii s-a jucat la Dortmund, unde Klopp s-a întors din postura de adversar, în timp ce Mircea Lucescu a făcut un mare pas spre careul de aşi al competiţiei, învingând în deplasare, scor 2-1. Sevilla, specialista competiţiei, a luat la rândul ei o opţiune clară pentru calificare.

Mircea Lucescu e aproape de a treia semifinală europeană a carierei de antrenor, după ce echipa sa, Şahtior Doneţk, s-a impus în turul sferturilor de finală ale Europa League, pe terenul portughezilor de la Braga, cu 2-1.

„Minerii” au deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, după un voleu norocos al lui Yaroslav Rakitsky. Cu un sfert de oră înainte de final, Ferreyra a finalizat din apropiere, după un assist perfect al lui Marlos. Gazdele au marcat singurul gol, în minutul 89, prin Eduardo.

Pentru Şahtior, aceasta este a patra victorie în fazele eliminatorii ale aceastei ediţii de Europa League, după ce a eliminat Schalke, după 0-0 (acasă) şi 3-0 (deplasare), în „şaisprezecimi”, şi Anderlecht, după 3-1 (a) şi 1-0 (d).

Astfel, Il Luce a făcut un pas important către a treia semifinală de cupă europeană, după cea din ediţia 2008-2009, atunci când Şahtior a şi reuşit să câştige trofeul, după o finală cu Werder Bremen (2-1).

Lucescu a ajuns în penultimul act din Cupa Cupelor, în ediţia 1989-90, atunci când era pe banca lui Dinamo, fiind oprit de Anderlecht, după o dublă înfrângere cu acelaşi scor, 0-1.

Dortmund – Liverpool 1-1 (Hummels’48/ Origi ’36)

Weidenfeller – Piszczek, Bender, Hummels, Schmelzer – Castro, Weigl, Durm – Mkhitaryan, Reus, Aubameyang

Mignolet – Clyne, Lovren, Sakho, Moreno – Henderson, Can, Milner – Lallana, Coutinho, Origi

Bilbao – Sevilla 1-2 (Aduriz ’48/ Kolodziejczak ’56, Iborra ’84)

Herrerin – De Marcos, Balenziaga, Etxeita, Boveda – Jose, Benat, Eraso, Muniain – Aduriz, Williams

David Soria – Coke, Rami, Kolo, Tremoulinas – Krychowiak, N’Zonzi – Vitolo, Krohn-Dehli, Banega – Gameiro

Villarreal – Sparta Praga 2-1 (Bakambu ‘3 şi ’63/ Brabec ’45+4)

Asenjo – Mario, Bailly, Ruiz, Costa – Castillejo, Trigueros, Bruno, Suarez – Soldado, Bakambu

Bicik – Brabec, Holek, Costa – Marecek – Dockal, Frydek, Matejovsky, Krejci – Konate, Julis

Braga – Şahtior 1-2 (Eduardo’ 89/ Rakitsky ’45, Ferreyra ’75)

Matheus – Baiano, Boly, Carlos, Goriano – Rafa – Vukcevic, Hassan, Santos, Ferreira – Stojiljkovic

Pyatov – Srna, Ordets, Rakitskyy, Ismaily – Malyshev, Stepanenko, Marlos, Kovalenko – Taison – Ferreyra