AcasăEvenimentSportSORANA, LÂNGĂ SIMONA - Românca s-a calificat în turul trei după accidentarea...

SORANA, LÂNGĂ SIMONA – Românca s-a calificat în turul trei după accidentarea groaznică a adversarei

SORANA, LÂNGĂ SIMONA Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a treia a turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, joi, după ce americanca Bethanie Mattek-Sands a abandonat în debutul setului al treilea, la scorul de 4-6, 7-6 (4), 40-15.

Bethanie Mattek-Sands (32 ani, 103 WTA) a renunțat din cauza unei accidentări, după o oră și 53 de minute.

Sorana (27 ani, 63 WTA) și-a egalat astfel cea mai bună performanță a sa la Wimbledon, pe care a mai reușit-o în 2009 și 2012.

Cîrstea a început meciul cu Mattek-Sands cu un break, dar apoi americanca a câștigat două ghemuri la rând și a reușit să se desprindă la 4-2. Sorana a câștigat și ea contra serviciului și a egalat în cele din urmă, 4-4, scor la care a irosit o minge de break, care ar fi putut înclina balanța în set. Adversara a făcut 5-4, câștigând setul cu 6-4, după o dublă greșeală a româncei.

În setul al doilea, Cîrstea a început foarte bine și a avut 2-0, după ce a salvat trei mingi de break, dar apoi Mattek-Sands a luat trei ghemuri consecutive (2-3). A fost rândul Soranei să întoarcă scorul, având 5-4, dar, deși a servit pentru set, americanca a făcut break. În tie break, Sorana s-a desprins rapid la 4-0 și 5-1, impunându-se cu 7-4.

Bethanie Mattek-Sands s-a accidentat grav în debutul setului decisiv. Americanca a alunecat în apropierea fileului în primul game al actului al treilea, la scorul de 30-15, pentru româncă, pe serviciul acesteia din urmă. Căzută pe gazon, după ce a fost lovită, involuntar, cu mingea de Sorana, Mattek-Sands a început să strige disperată după ajutor, din cauza durerilor insuportabile.

„Ajutor, ajutor, vă rog! Ajutor!”, a strigat timp de mai multe secunde americanca.

Imediat, Sorana Cîrstea, la fel de panicată ca și spectatorii din tribunele terenului cu numărul 17 de la All England Lawn Tennis Club, a sărit peste fileu și s-a îndreptat spre adversara sa, care a rămas întinsă pe iarbă, ținându-se de genunchiul drept. Văzând cât de gravă este accidentarea americancei, românca a izbucnit și ea în lacrimi. În scurt timp, alături de Mattek-Sands au venit și unul dintre trainerii turneului și unii dintre copiii de mingi.

595e7d5295f9cf7894e2c8a7

Sorana a fost prima care a încercat să o ajute, sărind fileul, în partea cealaltă a terenului, dar a început să plângă atunci când a văzut cum arată genunchiul sportivei din Statele Unite.

„I-am văzut genunchiul, care era într-o poziție nefirească. Ieșise cum n-am mai văzut niciodată ieșit un genunchi sau poate doar în filme. Mi s-a părut ca a durat enorm până a ajuns ajutorul medical. Bethanie Mattek Sands a stat pe gazon vreo 15 minute fără niciun fel de ajutor, ceea ce mi s-a părut mult prea mult!

Am încercat să o ajut cât pot, atât eu, cât și soțul ei și fizioterapeutul. Încă îmi dau seama ce șoc am avut când am văzut genunchiul. Nu am avut ce să îi spun, fiindcă și ea era în stare de șoc și tot repeta: Sorana, ajută-mă, Sorana, te rog mult ajuta-mă”, a spus Sorana.

Cîrstea are patru victorii din tot atâtea meciuri cu americanca, precedenta fiind în 2013, când Sorana s-a impus cu 6-1, 6-3 în primul tur la Pattaya.

Cîrstea și-a asigurat un cec de 90.000 lire sterline și 130 de puncte WTA, urmând să joace pentru un loc în optimi cu Garbine Muguruza (Spania).

Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat miercuri în turul al treilea, după 7-5, 6-3 cu Beatriz Haddad Maia (Brazilia), iar următoarea adversară va fi chinezoaica Shuai Peng.