AcasăEvenimentSportCEVA MAI BINE - Simona Halep, victorie lejeră în primul său meci...

CEVA MAI BINE – Simona Halep, victorie lejeră în primul său meci de la Indian Wells

Simona Halep a început perfect turneul de la Indian Wells. Sâmbătă dimineață, deținătoarea trofeului în competiția californiană a învins-o în turul al doilea în două seturi pe Vania King (27 de ani, locul 202 WTA), scor 6-1, 6-1, în mai puțin de o oră.

Meciul nu a avut istoric şi s-a încheiat în 56 de minute. Urmărită din tribune de Nadia Comăneci, câştigătoarea turneului în 2015 a avut singurele emoţii în chiar debutul meciului, atunci când americanca King a făcut rapid un rebreak şi a egalat la unu în primul set.

În turul al treilea, sportiva din România o va întâlni pe Ekaterina Makarova (Rusia, 27 de ani, locul 32 WTA), care vineri a eliminat-o pe Lucie Hradecka(Cehia, 30 de ani, locul 77 WTA), cu scorul de 6-2, 6-2. Simona conduce cu 2-1 la meciurile directe cu Ekaterina Makarova, fostă ocupantă a locului 8 mondial.

Contra Vaniei King, Simona Halep (24 de ani) a avut o prestație plină de încredere. A dispus de jucătoarea din SUA în numai 55 de minute și a avut un jos solid, ce-i drept, în fața unei jucătoare care a greșit destul de mult.

Prin victoria de sâmbătă dimineață, a egalat situația la meciurile directe cu Vania King. Sportiva americană câștigase singura confruntare de până acum, disputată în 2010, în calificări la Montreal, cu 7-6 (5), 6-1.

În turul al treilea la Indian Wells s-a calificat și Monica Niculescu. Tot sâmbătă dimineață, ocupanta locului 34 WTA a învins-o în 3 seturi pe Heather Watson (Marea Britanie, 23 de ani, locul 53 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-2.

În faza următoare, Niculescu o va întâlni pe Agnieszka Radwanska (Polonia, 27 de ani, locul 3 WTA).