AcasăEvenimentSportLA TURAȚIE MAXIMĂ - Simona Halep nu s-a împiedicat de Wang și...

LA TURAȚIE MAXIMĂ – Simona Halep nu s-a împiedicat de Wang și a ajuns în sferturile de finală

LA TURAȚIE MAXIMĂ Simona Halep a trecut cu 7-5, 6-1 de Qiang Wang, în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells şi va juca în „sferturi” împotriva croatei Petra Martic (51 WTA), cea care a învins-o cu 6-3, 7-6(4) pe tânără reprezentantă a Cehiei, Marketa Vondrousova.

Numărul unu mondial e văzută în acest moment principala favorită la câştigarea turneului din California şi de către bookmakeri. Nici nu ar avea altfel cum, în condiţiile în care sportiva noastră a avut un culoar extrem de favorabil, dublat de o formă de excepţie. De pe jumătatea tabloului Simonei au fost eliminate până acum nume importante: Petra Kvitova, Coco Vandeweghe, Garbine Muguruza, Jelena Ostapenko, Aga Radwanska, Konta, Mladenovic, Cibulkova, Mertens sau Pavlyuchenkova.

Pentru că s-a calificat în sferturi la Indian Wells, Simona Halep are asigurat un cec de 167.195 de dolari. În plus, ea va primi și 215 puncte WTA.

Darren Cahill a avut din nou o intervenţie excelentă, care a ajutat-o pe Simona Halep să treacă peste momentele dificile din timpul meciului disputat în optimile de finală de la Indian Wells, împotriva chinezoaicei Quiang Wang, şi câştigat cu 7-5, 6-1.

Favorita numărul 1 a turneului californian a fost extrem de nervoasă în primul set al întâlnirii cu a 55-a jucătoare a lumii, mai ales după ce nu a reuşit să consolideze avantajul break-urilor pe care le-a făcut în startul partidei.

După ce adversara sa a revenit de la 3-4 şi a preluat conducerea cu 5-4, Halep a cerut un on-court coaching, iar antrenorul australian a fost şi de această impecabil. Discursul lui a fost foarte bine articulat şi a reuşit să o descătuşeze pe campioana noastră.

„Ce se întâmplă? Spune-mi, ce simţi?”, a întrebat-o Cahill pe eleva sa, înainte de a se aşeza lângă ea şi a-i explica ce are de făcut pentru a prelua iniţiativa.

„Faci prea multe erori neforţate şi nu pui spin în lovituri. Vreau să fii agresivă. Ea nu face decât să ţină mingea în teren. Nu face nimic, doar trimite mingea în teren. Pune capul în pământ, munceşte, nu-ţi fie frică să joci puncte lungi, fii disciplinată, iar când ai şansa să deschizi punctul, fă-o”, a fost îndemnul lui Darren Cahill.

Rezultatul s-a văzut imediat. Simona a pierdut un singur punct în următoarele două game-uri, apoi a încheiat setul pe propriul serviciu, cu ceva emoţii, salvând şi un break-point. Apoi, românca s-a dezlănţuit în setul al doilea, în care a câştigat primele trei game-uri, spre disperarea adversarei sale, impunându-se în cele din urmă cu 6-1.

De altfel, în game-ul imediat următor time-out-ului, s-a putut observa legătura foarte strânsă dintre Simona Halep şi Darren Cahill. După un punct câştigat, constănţeanca de 26 de ani a strâns pumnul în semn de bucurie în direcţia antrenorului său, care a făcut acelaşi gest.

Astfel, după victoria sa din optimi, Simona şi-a aflat adversara din următorul tur. Aceasta va fi Martic, care a trecut de Vondrousova (Cehia), scor 6-3, 7-6. Partida dintre cele două s-a încheiat la două minute distanţă de confruntarea reprezentantei noastre.

În drumul spre sferturi, croata de 27 de ani nu a pierdut vreun set, impunându-se destul de uşor în faţa Tatianei Maria, Barbarei Strycova şi Jelenei Ostapenko. Acum, în faţă îi va fi un adversar de un cu totul alt calibru, cea mai bună jucătoare din lume, Simona Halep.

Cele două sportive s-au întâlnit până acum de două ori, fiecare reuşind câte o victorie. Dar bătălia câştigată de Martic a avut loc în 2011, când Simona era încă foarte tânără şi nu conta în clasamentul WTA. În ultima întâlnire, la Guangzhou, în 2015, jucătoarea din Constanţa s-a impus cu 6-4, 6-2, extrem de clar.