AcasăEvenimentSportA DOVEDIT - Simona Halep a cucerit primul trofeu din acest an

A DOVEDIT – Simona Halep a cucerit primul trofeu din acest an

A DOVEDIT Simona Halep a câștigat cu 6-1, 2-6, 6-0 finala turneului de la Shenzhen în fața Katerinei Siniakova. Meciul început cu aproape  cinci ore întârziere a durat o oră și 13 minute și s-a disputat în sală, din cauza ploii care a făcut imposibilă desfășurarea în aer liber.

Numărul 1 mondial a câștigat pentru a doua oară trofeul la Shenzhen, după ce îl cucerise și în 2015. Cu această ocazie, și-a luat și revanșa în fața Katerinei Siniakova, care anul trecut a eliminat-o în optimile de finală și în cele din urmă a câștigat competiția. Contul de Twitter al turneului de la Shenzhen a notat, la 4-0 în setul decisiv că ”numărul unu mondial joacă precum numărul unu mondial”.

163.260 de dolari și 280 de puncte WTA a câștigat Simona Halep, pentru această performanță.

Halep (26 ani) şi-a confirmat statutul de lider mondial şi principală favorită. Depăşind adversităţile create de amânări succesive din cauza ploii (meciul a început cu o întârziere de aproape cinci ore faţă de ora iniţială) şi de mutarea finalei în sală – lucru care a făcut ca partida să nu poată fi televizată și nici să se dispute cu spectatori – Halep a început cu dreptul, a câştigat primul game, iar în al doilea a avut două mingi de break, dar Siniakova a egalat, 1-1. Românca a fost de neoprit şi a făcut punct după punct, încheind primul set cu 6-1.

În actul secund, Simonei nu i-a mai intrat serviciul la fel ca în primul set, Siniakova a profitat de acest lucru şi a controlat ostilităţile, iar de la 3-2 în favoarea sa nu a mai putut fi oprită, adjudecându-şi setul cu 6-2.

Halep a început perfect setul decisiv, cu break, iar în al doilea game a depăşit cu bine un moment de cumpănă (15-30), pentru ca apoi să domine clar disputa, contul de Twitter al turneului consemnând că „numărul unu mondial joacă precum numărul unu mondial”. Simona a încheiat setul cu 6-0, după doar 21 de minute.

Halep a comis 3 duble greşeli în acest meci, în timp ce Siniakova (21 ani, 48 WTA), care în semifinale trecuse de rusoaica Maria Sharapova, a avut 2 aşi şi 5 duble greşeli.

Românca şi-a luat revanşa în faţa cehoaicei, care anul trecut la Shenzhen câştiga meciul direct cu scorul de 6-3, 4-6, 7-4, în optimi.

Cele două se vor mai înfrunta o dată sâmbătă, în finala de dublu, care va opune perechile Irina Begu/Simona Halep şi Barbora Krejcikova/Katerina Sinakova.

Simona Halep a jucat a 28-a finală din carieră, până acum având 16 titluri cucerite. Simona a obţinut şase titluri în 2013, la Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi Sofia, două în 2014, la Doha şi Bucureşti, trei în 2015, Shenzhen, Dubai şi Indian Wells, trei anul trecut, Madrid, Bucureşti şi Montreal, în 2017 câştigat la Madrid, iar acum s-a impus la Shenzhen.

Halep a mai jucat 12 finale, în 2010 şi 2011 la Fes (Maroc), în 2012 la Bruxelles, în 2014 la Madrid, Roland Garros şi Turneul Campioanelor, în 2015 la Toronto şi Cincinnati, iar în 2017 la Roma, Roland Garros, Cincinnati şi Beijing.