AcasăEvenimentSportȘI-A ONORAT POZIȚIA – Minaur a câștigat fără probleme în fața ultimei...

ȘI-A ONORAT POZIȚIA – Minaur a câștigat fără probleme în fața ultimei clasate

În etapa a XIX –a a Ligii Naționale de handbal masculin, HCM Minaur s-a impus pe teren propriu cu 30-23 (18-10) in fata echipei CSU Suceava. A fost o dispută între David și Goliat, Minaur fiind liderul la zi în clasament, în vreme ce sucevenii ocupă ultima poziție, acolo unde au rămas și după această partidă. Fără să se forțeze prea tare, băimărenii au stabilit de la bun început regulile după care urma să se desfășoare meciul.

Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost Andrei Popescu si Andrei Grasu, fiecare cu câte șapte goluri înscrise. Băimărenii rămân, deocamdată, liderii Ligii Naționale, dar și neînvinși în acest an calendaristic, fapt care nu poate decât să îi bucure pe suporteri.

HCM Minaur a început bine meciul, cu un avantaj de 3 goluri încă din primele zece minute, diferență dublată cu 5 minute mai târziu (scor 12-6). În finalul reprizei, antrenorul echipei noastre, Lars Walther, a trimis pe teren jucători care au evoluat mai puțin în acest sezon, iar la pauză s-a intrat la cabine cu un avantaj de opt goluri pentru echipa noastră, scorul fiind 18-10.

Repriza secundă a început precum s-a derulat prima pe întreaga sa durată, cu HCM Minaur în avantaj, iar la mijlocul actului secund scorul era 24-18. Pe fondul unor greșeli în tabăra echipei noastre pe faza de atac, oaspeții s-au apropiat la trei goluri cu zece minute înainte de finalul partidei, scor 24-21, însă nesemnificativ, deoarece HCM Minaur s-a distanțat din nou, iar la final scorul a fost 30-23.

Etapa următoare, HCM Minaur va juca în deplasare, la CS Dinamo, sâmbătă, începând cu ora 12:45, meciul va putea fi urmărit în direct pe DigiSport.

Sala sporturilor; etapa 19 din Liga Nationala;
Au arbitrat: Sebastian Marza si Cristian Nedelea (Cluj);
Observator: Nicolae Stoian (Bucuresti);
Aruncari de la 7m: 6-5 (transformate 6-3, au ratat Tirzioru si Davidovic);
Minute de eliminare: 8-8;

HCM Minaur: Pop (11 interventii), Tatai (o aruncare de la 7m aparata), Simulescu (2+1) – Popescu 7 (5 din aruncari de la 7m), Grasu 7 (1), Sadoveac 6, Busecan 2, Martinez 2, Sabou 2, Eklemovic 1, Fotache 1, Marta 1, Muresan 1, Mihai, Stegavik, Bera;

Antrenori: Lars Walther si Petru Pop;

CSU Suceava: Marocico (15), Spiridon – Davidovic 6 (2), Burlacu 5, Tirzioru 3 (1), Trifkovic 2, Sandu 1, Petrea 1, Bursuc 1, Popovici 1, Olariu 1, Costea 1, Preda 1, Aldica, Eros, Tcaciuc;

Antrenori: Petru Ghervan si Razvan Bernicu;

Rezultatele etapei 19 (sambata, 21 februarie): AHC Potaissa Turda – CSM Bucuresti 26-26, AHC Dunarea Calarasi – Dinamo Bucuresti 32-29, HC Odorhei – Poli Timisoara 29-26, HCM Minaur Baia Mare – CSU Suceava 30-23, HC Vaslui – Stiinta Municipal Bacau 23-26, Steaua Alexandrion Bucuresti sta.