AcasăEvenimentSportȘI-A DAT GREAȚA - Chiricheș a marcat primul său gol în Serie...

ȘI-A DAT GREAȚA – Chiricheș a marcat primul său gol în Serie A pentru Napoli

Fundașul român Vlad Chiricheș a marcat primul său gol în Serie A pentru Napoli, sâmbătă seara, în meciul câștigat cu scorul de 3-1 în fața formației Chievo Verona, pe teren propriu, în etapa a 28-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Vlad Chiricheş a revenit ca titular la Napoli în Serie A TIM, în partida de pe teren propriu cu Chievo Verona, dar fundaşul român nu a avut deloc un început bun de meci. În chiar primul minut, fostul stelist a comis o greşeală uriaşă, în urma căreia oaspeţii au deschis scorul, prin Nicola Rigoni.

Chiar dacă eroarea sa ar fi putut să complice lucrurile pentru echipa lui Maurizio Sarri, aflată în lupta pentru titlu cu Juventus, colegii jucătorului de 26 de ani nu i-au reproşat faza din startul partidei. Din contră, i-au luat apărarea.

Greşeli facem cu toţii. Chiricheş a greşit la început, la fel cum eu am ratat un gol gata făcut„, a spus Lorenzo Insigne, la pauza meciului Napoli – Chievo.

Argentinianul Gonzalo Higuain (6) a restabilit la scurt timp egalitatea, iar internaționalul român s-a revanșat pentru eroarea sa în minutul 38, când a adus echipa gazdă în avantaj, după o centrare venită de la Jorginho. Jose Callejon (70) a închis tabela pentru Napoli.

Chiricheș a jucat tot meciul la Napoli, bifând a șasea prezență în Serie A. El mai are 7 partide în Europa League (un gol) și două meciuri în Cupa Italiei.

În clasament, pe primul loc se află Napoli, cu 61 puncte, urmată de Juventus, 61 p (27 jocuri), AS Roma, 56 p, Fiorentina, 53 p, Inter Milano, 48 p (27 j), AC Milan, 47 p (27 j), etc.