AcasăEvenimentSportSerie A. Surprize mari. Etapă de coșmar pentru Juventus și Inter!

Serie A. Surprize mari. Etapă de coșmar pentru Juventus și Inter!

Juventus Torino și Inter Milano, principalele candidate la titlul din Serie A, au suferit înfrângeri neașteptate, duminică, în etapa a 19-a, prima din noul an.
Campionii de la Juventus au condus Sampdoria pe teren propriu și au evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică, dar chiar și așa echipa lui Antonio Conte nu s-a putut impune.
Cu un excelent joc de contraatac, Sampdoria a lovit decisiv de două ori în partea secundă prin Icardi și astfel echipa genoveză a plecat cu toate punctele din Piemont.
În primul meci al zilei de duminică, Inter Milano a primit o aspră corecție din partea celor de la Udinese, friulanii impunându-se pe teren propriu cu 3-0.
Antonio Di Natale a marcat o dublă, iar Muriel a închis tabela când mai era un sfert de oră până la finalul meciului. Fără Cristian Chivu, accidentat, Inter a evoluat în inferioritate numerică după eliminarea lui Juan în minutul 65.
Fiorentina, a treia clasată în Serie A, nu a putut profita de pasul celor două și a pierdut pe teren propriu în fața Pescarei, scor 2-0.

Cristiano Bergodi, fostul antrenor al Stelei, a reusit surpriza etapei in Italia, dupa ce echipa sa, Pescara, a invins-o pe Fiorentina, scor 2-0.

Aflata in zona retrogradarii inaintea acestui meci, Pescara s-a impus cu 2-0 pe terenul Fiorentinei, formatie clasata pe ultima treapta a podiumului, la noua puncte de lider.

„Delfinii” au punctat prin Jonathas (57′) si Celik (90′) si au bifat a doua victorie consecutiva in Serie A.
Dupa 19 etape, Pescara ocupa pozitia a 15-a in clasament. Bergodi a preluat echipa de la retrogradare.

Parma – Palermo 2-1
De la ora 21:45 se dispută meciul Napoli-AS Roma, un derby de tradiție în fotbalul italian.