AcasăEvenimentSportSEMIEȘEC LA DEBUT - HCM Minaur scoate doar un egal in fata...

SEMIEȘEC LA DEBUT – HCM Minaur scoate doar un egal in fata celor de la Dinamo (VIDEO)

Echipa de handbal masculin HCM Minaur Baia Mare a reusit doar un egal in fata celor de la Dinamo Bucuresti, scor 23-23, la finalul unei partide in care elevii lui Lars Walther au ratat foarte multe ocazii de a inscrie. A fost un meci pe care baimarenii l-au controlat pana aproape de finalul reprizei a doua, cand, pe fondul relaxarii, minauristii au luat gol dupa gol si chiar erau pe punctul de a pierde partida.

Un meci extrem de tensionat, cu decizii ale arbitrilor contestate de jucatori si antrenori, un meci in care ultimele cinci minute de joc au fost pe viata si pe moarte. Minaur a condus pe Dinamo si la cinci goluri diferenta, insa relaxarea jucatorilor s-a vazut pe tabela de scor.

Noua „serie” Minaur Baia Mare – Dinamo Bucureşti a început aşa cum s-a terminat şi precedenta, cu o partidă încinsă, jucată cu nervii întinşi la maximum, care i-a ţinut pe spectatori şi telespectatori cu sufletul la gură până în ultima secundă. Până la urmă, cele două mari rivale au terminat la egalitate, scor 23-23.

Dinamo şi-a păstrat, în mare, actorii din sezonul trecut, singura noutate în formula de bază fiind iranianul Mousavi. În schimb, Minaur a venit cu multe modificări în primul „7”, Ramba, Aflitulin, Ivancsik şi Vilovski plus aţi patru pe banca tehnică. Practic, „supravieţuitorii” derby-urilor de anul trecut, din prima echipă, au fost Bera, Sadoveac şi Tatai, plus Fotache în special în faza de apărare.

Învăţată cu trofeele în ultima perioadă, Minaur Baia Mare a pornit în trombă şi în primul joc al noului sezon, încercând să obţină o victorie de moral în faţa principalei contracandidate la titlu. Iar după 30 de minute a reuşit să pună o diferenţă de 5 goluri (14-9), după ce a condus chiar şi la 6 goluri cu un minut înainte de pauză.

Dinamo s-a prezentat la Baia Mare fără extremele titulare, Asoltanei şi Zuflic, primul fiind operat de apendicită în această săptămână. Iar formaţia bucureşteană a avut probleme chiar la linia de semicerc, Mironescu, Mocanu, Cîmpan şi chiar Mousavi fiind depăşiţi de miză în faţa porţii. În prima parte a jocului, formaţia oaspete a ratat nu mai puţin de 9 mingi din situaţie de unu la unu, la care s-au mai adăugat alte 9 greşeli tehnice. Dinamo a scăpat doar cu un 9-14 pentru că a avut un portar într-o bună dispoziţie de joc, Ionuţ Irimuş.

În partea secundă, lucrurile s-au schimbat considerabil. Cele două au inversat oarecum rolurile: Minaur a devenit tot mai neinsipată în faţa porţii, în timp ce Dinamo a început să conteze cu adevărat cu linia de 9 metri, mult mai eficientă. Şi pe fondul unor eliminări în tabăra gazdelor, oaspeţii s-au apropiat la 19-21 în minutul 49. Meciul a „explodat” un minut mai târziu, la scorul de 22-20, după un gol marcat de Mironescu. Peter Tatai a cerut „căzută” la aruncarea extremei dreapta, arbitrii au fost însă fermi şi au validat reuşita. A urmat un val de proteste, portarul maghiar, dar şi Vilovski fiind eliminaţi 2 minute! Dinamo a avut astfel o primă şansă a egalării, dar acelaşi Mironescu a ratat din dou din poziţie de unu la unu. Până la urmă, bucureştenii au egalat în minutul 56 prin Vrankovic (scor 23-23).

Finalul de joc a fost dramatic, cele două formaţii jucându-se practic cu ocaziile. Ivancsik, Karacic şi Vilovski au ratat incredibil, tot unu la unu, Dinamo nu a fost în stare la rândul ei să-l învingă pe Tatai, astfel că în 4 minute nu s-a mai marcat niciun gol. În partea secundă, Minaur a avut nu mai puţin de 14 minute în care a jucat în inferioritate numerică, inclusiv în ultimele 2 minute, dar acelaşi Mironescu, „ratangiul” de serviciu, a irosit şansa unei victorii nesperate (după aspectul primei reprize) cu 30 de secunde înainte de final. Evidenţiaţii jocului au fost cei doi portari, Tatai, respectiv Irimuş.

Minaur şi Dinamo au debutat, aşadar, cu un egal într-un sezon care se anunţă la fel de palpitant ca şi cel precedent, în care cele două dormaţii s-au întâlnit de şapte ori!

Minaur: Tatai 15 intervenţii, Pop 1 intervenţie – portari; Ivancsik 5, Ramba 3, Aflitulin 4, Sadoveac, Bera 4, Fotache 1, Ghiţă, Vilovski 5, Ostroushko, Karacic 1, Sabou, Cristescu, Buşecan. Antrenor: Lars Walther

Dinamo: Irimuş 15 intervenţii, Grigoraş, Makaria – portari; Băluţ 4, Mironescu 4, Şandru 5, Vrankovic 5, Ragot 4, Cîmpan, Mocanu, Mousavi 1, Diaw, Răpciugă. Antrenor: Eliodor Voica

Pauză: 14-9; Arbitri: Stark – Ştefan; Eliminări: 7-1