AcasăEvenimentSportSEARA SURPRIZELOR - Dortmund, Milan și Lazio nu au câștigat acasă optimile...

SEARA SURPRIZELOR – Dortmund, Milan și Lazio nu au câștigat acasă optimile Europa League

SEARA SURPRIZELOR Joi seară s-au disputat partidele din manșa tur a optimilor de finală în a doua competiție europeană interculuburi, UEFA Europa League. În cel mai așteptat duel, pe San Siro, Arsenal a câștigat cu 2-0 în fața lui AC Milan și are prima șansă la calificarea în sferturi. Mkhitaryan și Ramsey au semnat golurile „tunarilor”, ambele reușite venind în prima repriză.

Victorii în deplasare au mai obținut Lyon și Salzburg. Francezii s-au impus cu 1-0 la Moscova, în fața lui CSKA, în timp ce austriecii au câțtigat, surprinzător, la Dortmund, cu 2-1.

O opțiune importantă pentru calificarea în sferturi a luat și Atletico Madrid. Formația lui Simeone a câștigat la scor de neprezentare pe propriul teren, în fața rușilor de la Lokomotiv Moscova.

Meciurile cu cele mai multe goluri s-au disputat pe Stade Velodrome și pe Olimpico. Marseille i-a învins pe bascii de la Bilbao cu 3-1. La Lisabona, Sporting a câștigat cu 2-0 meciul cu Viktoria Plzen, în timp ce Leipzig a ieșit învingătoare din disputa cu Zenit St. Petersburg.

Lazio a remizat cu Dinamo Kiev în turul optimilor de finală ale Europa League, după un meci cu un final nebun. S-a terminat 2-2, cu toate golurile marcate în repriza secundă și cu o bară a lui Immobile în prelungiri, la ultima fază. Pentru Lazio, românul Radu Ștefan a fost integralist.

După 0-0 la pauză, Tsygankov a dat prima lovitură pe Stadio Olimpico, în minutul 52, când a punctat cu o execuție fantezistă, cu călcâiul. Ciro Immobile a egalat după două minute, iar Felipe Anderson a adus-o pe Lazio în avantaj (62), dar echipa lui Radu Ștefan nu a rezistat până la capăt.

Fostul atacant de la Gloria Bistrița, Junior Moraes, a intrat în minutul 67 și nu i-a trebuit prea mult pentru a o „pedepsi” pe Lazio. În minutul 79, brazilianul a egalat la 2 cu un șut de excepție, din întoarcere, de la aproximativ 20 de metri. Cu această reușită, Moraes a ajuns la 7 goluri în acest sezon de Europa League și e pe locul al doilea în topul marcatorilor, la un singur gol în spatele lui Aritz Aduriz, de la Athletic Bilbao.

Immobile putea aduce victoria lui Lazio la ultima fază, dar șutul său la colțul lung, din minutul 90+6, a lovit bara porții formației ucrainene. După acest 2-2 la Roma, Dinamo Kiev va avea prima șansă la calificare.

Rezultatele serii în UEFA Europa League:

Lazio – Dinamo Kiev 2-2 (Immobile ’54, Felipe Anderson ’62/Tsygankov ’52, Junior Moraes)
Marseille – Bilbao 3-1 (Ocampos ‘1, Payet ’14, Aduriz ’45+2)
Leipzig – Zenit 2-1 (Bruma ’56, Wermer ’77 / Cricito ’86)
Sporting – Plzen 2-0 (Montero ’45+1, 49)
AC Milan – Arsenal 0-2 (Mkhitaryan ’15, Ramsey ’45+4)
Atletico Madrid – Lokomotiv Moscova 3-0 (Saul Niguez ’22, Diego Costa ’47, Koke ’90)
Borussia Dortmund – RB Salzburg 1-2 (Schurle ’62 / Berisha ’48, ’56)
CSKA Moscova – Olympique Lyon 0-1 (Marcelo ’68)