AcasăEvenimentSportSE LIPEȘTE LA GOL – Băimăreanul Claudiu Bumba a marcat de două...

SE LIPEȘTE LA GOL – Băimăreanul Claudiu Bumba a marcat de două ori pentru Hapoel Tel Aviv

Băimăreanul Claudiu Bumba și Liviu Antal au fost eroii formației lor, Hapoel Tel Aviv, în etapa a cincea din campionatul Israelului. Primul a marcat o dublă, al doilea un gol, în succesul cu 3-1 împotriva concitadinei de la Bnei Yehuda.

Integraliști, alături de Mihai Pintilii, care a fost și căpitan, Bumba și Antal au marcat toate golurile după pauză. Ultimul a deschis scorul în minutul 67, cu o semifoarfecă din lateral, după o minge respinsă de un fundaș advers în dreapta careului oaspeților.

Zece minute mai târziu, Bumba avea să mărească avantajul echipei sale. A primit mingea în dreapta, la 40 de metri de poartă, a scăpat singur și a șutat din careu peste portar, care ieșise să-l blocheze.

A fost 2-1 în minutul 90, dar în minutul 90+1 Bumba a reușit dubla și a stabilit scorul final. Un coechipier a pătruns excelent pe dreapta, a centrat, portarul a respins greșit și românul a punctat cu latul, de la 10 metri.

Mijlocașul în vârstă de 21 de ani venit în această vară de la ASA Tg. Mureș a ajuns astfel la trei goluri în acest sezon, fiind pe primul loc în clasamentul golgheterilor din Israel. Antal are și el două reușite. În urma succesului de luni seara, Hapoel a urcat pe locul 5 în campionat, cu 8 puncte.