AcasăEvenimentSportPUNCT IMPORTANT - Steaua a terminat la egalitate cu Villarreal în Europa...

PUNCT IMPORTANT – Steaua a terminat la egalitate cu Villarreal în Europa League

PUNCT IMPORTANT Steaua București și formația spaniolă Villarreal au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), joi seara pe Arena Națională din Capitală, în Grupa L a Europa League la fotbal.

Oaspeții au deschis scorul prin Rafael Borré (9), după o nesincronizare între portarul Niță și fundașul Toșca. Steaua a egalat la scurt timp, prin ghanezul Muniru Sulley (20), care a reluat în plasă mingea respinsă de portar la centrarea lui William De Amorim.

Meciul s-a desfășurat în general între cele două careuri, ocaziile clare de gol lipsind în prima repriză.

Steaua a început mai bine repriza secundă și a avut o bară, prin Williams De Amorim (47), care a zguduit transversala cu un șut din afara careului. Vicecampioana României trebuia să primească un penalty în minutul 50, după un henț evident în careu al lui Rukavina, la o minge centrată de William De Amorim, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf a avut mai mult inițiativa, dar nu a reușit să își procure situații clare. În final, Jakolis a trimis un șut-centrare periculos (90+1), dar portarul a respins.

687156_687156_adi_popa_2_

”Submarinul galben” putea da lovitura în prelungiri, dar Niță a respins șutul din lovitură liberă expediat de Jose Angel (90+3), iar apoi un șut al lui Jonathan Dos Santos a fost blocat de apărarea Stelei (90+4).

Steaua pierduse precedentele sale trei partide în cupele europene (două cu Manchester City și unul cu Osmanlispor), în timp ce Villarreal fusese învinsă fără să marcheze în ultimele sale două jocuri din cupele europene. Villarreal nu mai pierduse de șase partide în toate competițiile, victorii cu Malaga, FC Zurich, Real Sociedad și Osasuna, și egaluri cu Sevilla și Real Madrid.

Steaua va juca următoarea partidă tot acasă pe 20 octombrie, cu FC Zurich.

Steaua București — Villarreal 1-1 (1-1)
Au marcat: Muniru Sulley (20), respectiv Rafael Borré (9).
București, Arena Națională: 13.000 spectatori
Europa League — Grupa L

Au evoluat echipele:

Steaua: 1. Florin Niță — 4. Gabriel Tamaș, 21. Wilfried Moke, 13. Alin Toșca (căpitan), 15. Marko Momcilovic — 55. Alexandru Bourceanu, 11. Muniru Sulley — 77. Adrian Popa (17. Antonio Jakolis, 77), 27. Fernando Boldrin, 29. William De Amorim (23. Ovidiu Popescu, 89) — 14. Bojan Golubovic (10. Florin Tănase, 77). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.
Rezerve neutilizate: 33. Eduard Stăncioiu — 3. Bogdan Mitrea, 20. Vlad Achim, 9. Alexandru Tudorie.

Villarreal: 13. Andres Fernandez — 22. Antonio Rukavina, 5. Mateo Musacchio, 23. Daniele Bonera, 3. José Angel — 8. Jonathan dos Santos, 4. Alfred N’Diaye, 21. Bruno Soriano (căpitan), 7. Denis Cerîșev (20. Roberto Soriano, 73) — 24. Rafael Borré (17. Cédric Bakambu, 82), 10. Pato (19. Samuel Castillejo, 63). Antrenor: Fran Escribá.
Rezerve neutilizate: 25. Mariano Barbosa — 2. Mario Gaspar, 12. Alvaro, 16. Rodrigo Hernandez.

Arbitru: Evgheni Aranovski; arbitri asistenți: Aleksandr Voitiuk, Serghei Bekker; arbitri asistenți adiționali: Anatoli Abdula, Anatoli Jabcenko; arbitru de rezervă: Semen Șlonceak (toți din Ucraina)
Delegat UEFA: Ronen Hershco (Israel), observator UEFA pentru arbitri: Marcel Vanelshocht (Belgia)
Cartonașe galbene: Rafael Borré (55), Rukavina (74), N’Diaye (76).