AcasăEvenimentSportȘANSE LA MEDALII - Tecău și Mergea sunt în semifinale la Jocurile...

ȘANSE LA MEDALII – Tecău și Mergea sunt în semifinale la Jocurile Olimpice!

ȘANSE LA MEDALII Florin Mergea și Horia Tecău au reușit să se calfice în semifinalele probei de dublu a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro după ce au trecut în trei seturi de perechea braziliană formată din Marcelo Melo și Bruno Soares, favoriții numărul 3 ai competiției. Partida a fost una maraton și s-a încheiat după aproape două ore, scor 6-4, 5-7, 6-2.

Tecău și Mergea sunt primii tenismeni români care reușesc să ajungă până în careul de ași la Jocurile Olimpice. Favoriţi numărul cinci, Mergea și Tecău vor întâlni în penultimul act perechea formată din americanii Johnson și Sock.

Perechea noastră a început excelent partida din sferturile de finală. Mergea și Tecău au câștigat primele două game-uri ale meciului fără să piardă niciun punct și în cele din urmă și-a adjudecat primul set cu 6-4, după 32 de minute.

Actul secund a fost unul la fel de disputat, dar care a revenit în cele din urmă brazilienilor. S-a mers cap la cap până în game-ul 12, când împinși la spate de un pubic frenetic Melo și Soares au reușit break-ul și au câștigat setul cu 7-5.

S-a intrat în cele din urmă în decisiv, unde Horia și Florin au avut nervii mai tari deși au ratat 3 mingi de break chiar în debutul setului. Perechea română a realizat apoi două break-uri, în game-urile 3 și 5, sub privirile mirate ale lui lui Gustavo Kuerten, fostul lider mondial. În ciuda unui public extrem de gălăgios, care de multe ori a trecut peste limitele fair play-ului pentru a-şi susţine conaţionalii, jucătorii români au rămas concentraţi pe tot parcursul jocului.

Atât Mergea cât și Tecău au servit apoi impecabil și meciul s-a terminat cu victoria românilor, care continuă lupta pentru o medalie la Jocurile Olimpice de la Rio. Românii au avut 7 aşi în acest meci, faţă de 6 ai brazilienilor, 17 mingi direct câştigătoare (13 pentru învinşi).

Adversari în semifinale le vor fi Steve Johnson și Jack Sock. Meciul se joacă miercuri, de la ora 20:00.

Americanii au trecut în sferturi de spaniolii Bautista Agut și Ferrer, în două seturi, scor 6-4, 6-2. Jack Sock ocupă locul 24 în ierarhia mondială de dublu, iar Steve Johnson se află pe 43. Semifinala va avea loc miercuri, vineri fiind programate finala şi meciul pentru medalia de bronz.